Jak profesjonalnie, sprawnie i szybko przebadać próbki glebowe? Rolniczy temat odc. 30
Drogie nawozy i konieczność ich precyzyjnego i oszczędnego dawkowania powodują, że wzrasta zainteresowanie badaniem próbek gleby. Niestety, często rolnicy narzekają i dzwonią do nas, że wyniki analizy ich próbek przychodzą dopiero po 2-5 tygodniach, a często to jest za późno. Czy jest szansa na to, aby przyśpieszyć ten proces? O tym redaktor Tomasz Czubiński rozmawia w programie "Rolniczy temat" z Kacprem Łatą z firmy FarmTech.
Kacper Łata reprezentuje firmę FarmTech, która dysponuje własnymi laboratoriami do badań próbek glebowych. Plany firmy są takie, aby udostępnić je szeroko rolnikom już w przyszłym roku. Czy w takim laboratorium prywatnym rolnicy mogą liczyć na szybsze przebadanie próbek glebowych niż w okręgowych stacjach chemiczno - rolniczych?
- Z badaniami na azot mineralny już śmiało będzie można nam dostarczać próbki. Wydaje mi się, że większość rolników próbki, które pobrała zaraz po żniwach lub po zbiorach kukurydzy czy też buraków, już dawno zawiozła do stacji chemiczno-rolniczej.. W naszym laboratorium oprócz tych podstawowych analiz na fosfor, potas, magnez (ale wykonywanych, co prawda, inną metodą, o której zaraz opowiem) oferujemy też nieco rozszerzoną analitykę gleby wraz z takim pierwszym etapem, który na razie roboczo nazywamy "diagnozą gleby" - mówił Kacper Łata.
Obejrzyj cały wywiad w programie "Rolniczy temat"!
Tomasz Czubiński
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>
Maryia Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Najważniejsze tematy