Jak nawozić w oparciu o wyniki analizy gleby?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nawozić w oparciu o wyniki analizy gleby?

19.02.2023autor: Jacek Daleszyński

Nawozy są wciąż drogie, więc warto wiedzieć, jaka jest zasobność naszych gleb, np. w azot mineralny. To podstawa, jeśli chcemy odżywić rośliny na czas, odpowiednią formą i zaoszczędzić. Jak obliczyć dawkę nawożenia w oparciu o wyniki analizy prób glebowych? 

Z artykułu dowiesz się

  • Jak prawidłowo pobrać próbki glebowe.
  • Jak pobrać próbę na zawartość azotu mineralnego?
  • Jak obliczyć dawkę azotu na podstawie wyników badań?

Zima to dobry czas na pobieranie próbek glebowych. Szczególnie ważna na przedwiośniu jest kwestia znajomości zasobności gleby w azot mineralny Nmin. Ale dlaczego próbki pod tym kątem powinniśmy pobierać właśnie teraz, a nie np. po żniwach jesienią? Przy niskich temperaturach układ przemian mikrobiologicznych azotu w glebie jest stabilny. Po żniwach mikroorganizmy zużywają azot we własnych procesach podczas mineralizacji resztek pożniwnych. Wtedy zatem poziom Nmin w glebie jest niższy.

Zobacz także: Ile azotu trzeba wysiać na rzepak w pierwszej dawce wiosną?

Jak prawidłowo pobrać próbki glebowe?

Po prawidłowym pobraniu próbek (patrz ramka) trzeba zebrać kilka informacji o polu i roślinach. Ważna będzie faza rozwojowa ozimin, którą do tej pory osiągnęły, bo to powie nam, ile azotu już pobrały. Przykładowo:

  • pszenica mająca 3 źdźbła silne i 2 słabsze pobrała jesienią około 15 kg/ha N,
  • mająca 3 źdźbła pobrała ok. 10 kg/ha N,
  • późno siana w fazie 2 liści pobrała 3 kg/ha N,
  • jęczmień z 6 rozkrzewieniami pobrał 25–30 kg/ha,
  • a rzepak, mający 12 liści, pobrał około 100 kg/ha N.


fot 1. Glebę pod kątem badania azotu mineralnego warto pobierać z dwóch poziomów profilu glebowego 0–30 i 30–60 cm. Z tej warstwy rośliny najefektywniej pobierają składnik, więc warto wiedzieć, ile faktycznie go tam jest.

r e k l a m a

Próbka dobrze pobrana

Kluczową kwestią dla wiarygodności wyniku analizy pod kątem azotu mineralnego jest albo czas, w którym przekażemy próbkę gleby do badania po jej pobraniu, albo jej odpowiednie przechowanie do czasu zawiezienia jej do stacji chemiczno-rolniczej. Próbki gleby do badania podstawowego, czyli na zawartość potasu, fosforu czy pH nie trzeba zawozić do stacji bezpośrednio po jej pobraniu. Inaczej jest z azotem. Próbka musi być zawieziona do stacji natychmiast po pobraniu, albo porządnie schłodzona i przechowana do momentu dostarczenia jej do stacji. Ogrzanie gleby w próbce powoduje wzrost aktywności mikroorganizmów, które zużywają azot do procesów życiowych. W ten sposób jego poziom w próbce spada, a wynik jest niewiarygodny. Na jego podstawie nieprawidłowo oceni się dawkę azotu w nawozie.

Próbka w folii

Próbka gleby na azot mineralny musi być zapakowana w worek foliowy. Inaczej jest z glebą do badania podstawowego – tej wystarczy papierowe opakowanie (stacje chemiczne udostępniają pudełka kartonowe). Jeśli tę samą glebę chcemy przebadać pod kątem badania podstawowego i Nmin, to trzeba pobrać tyle gleby z pola, by wystarczyło na 3 próbki:

  • podstawową (z warstwy gleby do 30 cm) i na Nmin z dwóch warstw: 0–30 i 30–60 cm.
Kluczowe jest odpowiednie oznaczenie próbek, bo pomyłka może oznaczać, że np. otrzymane wyniki przypiszemy do innego niż zakładane pole, a wtedy wyliczenia będą nieprawidłowe. Badanie podstawowe gleby (czyli na zawartość P2O5, K2O, Mg i pH) kosztuje 13,12 zł/próbkę, a pod kątem Nmin z dwóch poziomów 28,12 zł/próbkę.

Jak obliczyć dawkę azotu?

Załóżmy, że na naszym stanowisku z pszenicą ozimą na glebie lekkiej, badanie pod kątem Nmin dało wynik 15 kg/ha, czyli raczej niewiele. Weźmy pod uwagę pszenicę ozimą, zasianą 20 października po kukurydzy kiszonkowej, która wytworzyła 2 rozkrzewienia, czyli pobrała jesienią około 8 kg/ha N. Chcemy na takiej plantacji mieć docelowo 450 kłosów/m2, na których wytworzenie rośliny do fazy strzelania w źdźbło powinny pobrać około 60 kg/ha N ze względu na dość wczesną fazę rozwojową (rośliny powinny się jeszcze dokrzewić). Na stanowisku zostaje nam 30 kg/ha N (to azot niedostępny dla roślin, związany na stałe z glebą, rośliny nie są w stanie go wykorzystać, im mocniejsze stanowisko i więcej materii organicznej, tym jest go więcej), co łącznie daje 90 kg/ha N (60 + 30). Od tego odejmujemy N pobrany jesienią 8 kg/ha i Nmin znajdujący się w warstwie ornej 15 kg/ha. Zakładając, że do momentu strzelania w źdźbło nie uruchomi się azot mobilny w glebie (musi mieć ona temp. 10°C), to na takim stanowisku w dawce startowej powinniśmy podać 67 kg/ha N.

Czytaj także: Ile azotu na pszenicę trzeba wysiać w pierwszej dawce wiosną?

Analogicznie dawkę nawozu obliczamy w rzepaku

Rzepaki są w tym roku mocno rozwinięte. Ciepła zima spowodowała jednak, że niektóre plantacje zaczęły już wykazywać objawy niedoboru azotu. Mimo wszystko jednak pierwsza dawka wiosenna N nie musi być wysoka, zakładając oczywiście, że pogoda nie spłata nam żadnego figla, w postaci np. siarczystych mrozów, które spowodują odpadnięcie liści.


fot 2. Pobieranie próbek gleby pod kątem badania azotu najlepiej przeprowadzać zimą. Wtedy przemiany składnika w glebie są wyhamowane, więc wynik będzie miarodajny i wiarygodny.

Weźmy przykładowo rzepak siany 24 sierpnia po jęczmieniu, a wynik badania gleby na Nmin to 35 kg/ha. Do strzelania w pęd rośliny powinny pobrać on 150 kg/ha N. W glebie mamy jeszcze 35 kg/ha N (składnik niedostępny dla roślin), co razem daje 185 kg/ha N. Pomniejszając to o pobranie jesienne 100 kg/ha N i zawartość Nmin – 35 kg/ha N, zostaje nam 50 kg/ ha N, które powinniśmy w takim rzepaku zastosować w wiosennej dawce startowej.

Na sam koniec, to co najważniejsze: 

  • Próbki gleby zawsze lepiej jest pobrać wcześnie. Na wynik analizy trzeba czekać nawet kilka tygodni.
  • Nmin oznaczaj w 2 warstwach. Daje to lepsze pojęcie o polu i jest tańsze. Badanie Nmin z 1 poziomu to prawie 60 zł/próbkę.
  • Próbki pobrane na azot zamroź lub niezwłocznie zawieź do stacji chemiczno-rolniczej.

Koniecznie sprawdź! Azot można wysiewać już w lutym, ale… szczegółowo wyjaśniamy! Pogotowie Polowe TAP [FILM]

Jacek Daleszyński

autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak ustalić dawkę azotu na podstawie wyników analizy gleby?

Nie warto nawozić na tzw. oko. Nawożenie pod wyniki analizy gleby, nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, ale i odpowiednio odżywić glebę, która zaopatrzy w niezbędne składniki rosnące na niej rośliny. Jak obliczyć dawkę azotu na podstawie wyników analizy gleby?  

czytaj więcej
Ziemniaki

Potas pod ziemniaka w dwóch dawkach. Jak prawidłowo nawozić ziemniaki?

Jakie są zasady stosowania nawozów zawierających potas pod ziemniaka pod względem podziału dawki i terminów nawożenia?

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu trzeba wysiać na rzepak w pierwszej dawce wiosną?

Rzepaki średnio w kraju wykształciły rozetę 10–12 liści z szyjką korzeniową o grubości przynajmniej 10–12 mm. Oznacza to, że rośliny są w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. W regionach, gdzie na skutek suszy lub nawalnych deszczy po siewie wystąpiły lokalnie problemy ze wschodami, łany są mniej wyrównane, aczkolwiek i tak dzięki ciepłemu październikowi nadrobiły rozwój. Ile azotu podać pod rzepak w pierwszej wiosennej dawce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)