Jak efektywnie stosować azot w płynie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak efektywnie stosować azot w płynie?

28.01.2020autor: dr Maria Walerowska

Przy coraz trudniejszych warunkach pogodowych, a zwłaszcza w kontekście suszy, zadajemy sobie pytanie, czy można uzyskać większą efektywność nawożenia, stosując płynne nawozy azotowe?

Może zabrzmi to nieco banalnie, ale nawozy azotowe w postaci płynnej mają tę przewagę nad stałymi, że są już rozpuszczone. Nawozy w formie stałej, aby zostały pobrane przez rośliny muszą najpierw się rozpuścić i następnie przedostać do roztworu glebowego. Do tego niezbędna jest woda...

Generalnie, coraz więcej rolników decyduje się na podawanie azotu w postaci płynnej, z uwagi na cenę czystego składnika. Na przestrzeni lat zazwyczaj ta relacja jest na korzyść nawozów płynnych. Dla pełnej ich kalkulacji powinniśmy także uwzględnić koszty ich magazynowania.
Nawozy płynne możemy stosować bezpośrednio na glebę lub nalistnie. W pierwszym przypadku muszą przedostać się do roztworu glebowego, skąd zostaną pobrane przez korzenie rośliny. Stosowane nalistnie przenikają przez kutikulę na liściu i bezpośrednio dostają się do komórek rośliny. Bezpośrednio przez liść rośliny mogą pobrać ok. 8–10 kg N.

Nawozy płynne możemy stosować w różny sposób, w zależności od tego, czy chodzi nam o działanie przez glebę czy nalistne, a mianowicie:

  • za pomocą rozpylaczy płaskostrumieniowych, jeśli wykonujemy zabieg nalistny, ale nawóz częściowo działa przez glebę;
  • oprysk grubokroplisty, wówczas nawóz działa przede wszystkim przez glebę;
  • z wykorzystaniem węży rozlewowych, działanie przez glebę.
r e k l a m a


R.s.m., ale nie tylko

Płynne nawozy azotowe, jakie najczęściej stosujemy w praktyce to:

  • roztwór saletrzano-mocznikowy (r.s.m.), czyli mieszanina azotanu amonu (saletra amonowa) i mocznika, który zawiera trzy formy azotu: amonową, azotanową oraz amidową;
  • roztwór mocznika;
  • płynny fosforan amonu (zawiera azot w formie amonowej oraz fosfor).


Na krajowym podwórku najbardziej popularny jest roztwór saletrzano-mocznikowy, który traktowany jest jako nawóz doglebowy. Produkowany jest w trzech rodzajach (28%N, 30%N, 32%N), a najpopularniejszy jest roztwór 32%. U naszych zachodnich sąsiadów z powodzeniem praktykuje się także jego stosowanie nalistne. Podczas naszych seminariów dr Schönberger przedstawił swoje doświadczenia w tym zakresie z r.s.m. 28%.


Więcej informacji na ten temat znajdziecie w najnowszym numerze top agrar Polska (2/2020) od str. 96.

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Niemieccy rolnicy mogą stosować nawozy azotowe w lutym!

Niby jedna UE, a jednak nie wszyscy mogą w tym samym czasie zastosować azot pogłównie. Rzecz idzie przede wszystkim o termin zastosowania pierwszej dawki azotu. Dyskusje na krajowym podwórku były gorące, ponieważ rolnicy zza Odry mogli podać azot już 1. lutego, ale…

czytaj więcej
Rzepak

Rzepak nie może czekać na azot

W tym roku wiele plantacji rzepaku wygląda bardzo dobrze i nie wynika to tylko i wyłącznie z wczesnego terminu siewu. Są też słabsze plantacje. Podejście do obydwu, jeśli chodzi o azot, będzie nieco inne.

czytaj więcej
Zboża

Azot w glebie czeka na zboża

Po kolejnym suchym roku w glebie pozostało całkiem sporo azotu, ale najlepiej upewnić się, badając ją pod tym kątem. Jeśli to się potwierdzi, będziemy mogli zaoszczędzić na nawozach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)