Import nawozów z Rosji trwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Import nawozów z Rosji trwa

13.06.2023autor: Tomasz Czubiński

Ukraina powinna przeciwstawić się nielegalnemu importowi nawozów z Rosji bowiem obecnie mogą one być swobodnie sprzedawane w Ukrainie pod pozorem importu z innych krajów.

– Ukraina powinna się temu sprzeciwić – stwierdził Danylo Hetmantsev, przewodniczący Komisji Podatkowej ukraińskiego parlamentu.

Jego zdaniem obecnie ma miejsce zwykłe obchodzenie sankcji i istniejących ograniczeń. W tym paradygmacie Federacja Rosyjska istnieje i przetrwa. Nawozy mineralne pochodzenia rosyjskiego można dostarczać do dowolnego kraju, tam można otrzymać zaświadczenie o nowym kraju pochodzenia towarów na podstawie sfałszowanych dokumentów, a następnie Ukraina otrzymuje te nawozy mineralne, już jako nawozy z innego kraju. Niestety biznes w różnych krajach ma różny stosunek współpracy z agresorem.

Hetmancew nie podał dokładnej ilości rosyjskich nawozów importowanych do Ukrainy, ale jest przekonany o bezpośrednim zagrożeniu nielegalnym importem dla krajowych producentów.

Obecnie na terytorium Ukrainy działają cztery z siedmiu największych zakładów chemicznych – Sumyhimprom, Rivneazot, Czerkasy Azot i DZMU.  

Po rozpoczęciu wojny państwowe Odeskie Zakłady Portowe zostały zmuszone do wstrzymania prac. Nie działają również horłowskie Styrol i sewierodonieckie stowarzyszenie Azot, które znajdują się na terenach okupowanych. W czasie wojny kluczowe tego ostatniego producenta zostały znacznie zniszczone w wyniku ostrzału.

Ukraiński przemysł chemiczny przeorientował się na rynek krajowy. Ale jednocześnie branża ta cierpi i względem władz ukraińskich należy ją wspierać na wszelkie sposoby, w tym poprzez zatrzymanie nielegalnego importu.

W ciągu pięciu miesięcy 2023 roku z Uzbekistanu, Gruzji, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Kazachstanu sprowadzono na Ukrainę 267,4 tys. ton nawozów mineralnych. Z czterech podstawowych nawozów zużywanych przez rolników (saletry amonowej, mocznika, siarczanu amonu i NP/superfosfatu) kraje WNP przywiozły na obszar celny Ukrainy 53,83%całkowitego importu.  W szczegółach ogólnego importu to:

  • 70,6% mocznik (247 tys. ton);
  • 21,3% siarczan amonu (48,6 tys. ton);
  • oraz prawie 10% stanowiła saletra (33,2 tys. ton).
Według Państwowej Służby Statystyki w ciągu 4 miesięcy 2023 roku na Ukrainę sprowadzono nawozy o wartości około 0,5 mld hrywien (ok. 56 mln złotych).

Marek Sztejer

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Susza i ukraińskie zboże pod Iławą

Nie dość, że susza zagraża uprawom także rolnikom z woj. warmińsko-mazurskiego, to sen z powiek spędza także obawa o to, czy będzie, gdzie sprzedać zboże z najbliższych żniw. Tymczasem ukraińskie zboże płynie strumieniem, ale niestety nie do portów – grzmi poseł Ziejewski.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Chemiczna identyfikacja pochodzenia zboża i sankcje na podmioty podejrzane o jego kradzież

G7 (grupa, skupiająca niektóre z najbogatszych państw świata) współpracuje ze sobą nad programem mającym na celu zwalczanie podejrzeń dotyczących kradzieży zboża pochodzącego z Ukrainy. Planowane jest wykorzystanie technik chemicznej identyfikacji, która pozwoli śledzić pochodzenie zboża, jak twierdzi Mark Spencer, Minister ds. żywności i Rolnictwa Wielkiej Brytanii.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina - dopłaty dla polskich rolników do zboża są sprzeczne z zasadami WTO. Co na to MRiRW?

Wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka skrytykował polskie dopłaty dla rolników, twierdząc, że naruszają one zasady ustanowione przez Światową Organizację Handlu (WTO).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)