r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>Glifosat - zatwierdzenie na ostatniej prostej. Których kwestii nie udało się wyjaśnić?
Glifosat - zatwierdzenie na ostatniej prostej. Których kwestii nie udało się wyjaśnić?
19.07.2023autor: Patrycja Bernat
Jak informowaliśmy z początkiem miesiąca, w lipcu 2023 roku Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE miał opublikować wyniki naukowej oceny herbicydu – glifosatu. Ocena bezpieczeństwa tej substancji czynnej została zakończona. Czy doczekamy się ponownego przedłużenia rejestracji glifosatu?
Ocena bezpieczeństwa glifosatu przeprowadzona przez Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE (EFSA) doczekała się pozytywnego zakończenia. Nie zidentyfikowano, żadnych krytycznych obszarów, które zagrażałyby ludziom, środowisku oraz zwierzętom.
Niektóre luki w danych są zgłaszane we wnioskach EFSA – jako kwestie, których nie udało się sfinalizować lub kwestie nierozstrzygnięte – do rozważenia przez Komisję Europejską i państwa członkowskie na kolejnym etapie procesu odnowienia zatwierdzenia.
Jakie ryzyko związane z glifosatem nie doczekało się wyjaśnienia?
EFSA nie dało rady wyjaśnić trzech kwestii:
- Ocena drugiego składnika wykorzystywanego w czasie produkcji glifosatu.
Według Glyphosat Renewal Group (GRG), występuje on jednak tylko w bardzo małych ilościach w bardzo specyficznym procesie produkcyjnym. Producenci nie chcą jednak zajmować w tej sprawie publicznego stanowiska, ponieważ jest to poufna informacja biznesowa.
- Zagrożenia dla konsumenta.
W tej kwestii istnieją luki. EFSA zaznacza, że nie udało się ostatecznie wyjaśnić tego zagadnienia, ze względu na brak danych liczbowych odnoszących się do poziomu pozostałości glifosatu w roślinach uprawnych. Zaznaczono także, że wartości te raczej nie przekraczają norm, które wpłynęłyby na bezpieczeństwo toksykologiczne. - Zagrożenie dla roślin wodnych.
Powodem braku ostatecznego wyjaśnienia, jest brak danych na temat narażenia na znoszenie.
r e k l a m a
Dwie kwestie otwarte: Toksyczność i wpływ glifosatu na człowieka
Dwie kwestie pozostały otwarte:
- toksyczność długo- i krótkoterminowa glifosatu. Te dane są niezbędne do finalizacji oceny ryzyka tej substancji czynnej. Nie wykazano żadnych oznak toksyczności. GRG nie chce jednak publicznie komentować tej kwestii;
- wpływ na mikrobiom człowieka i zwierząt. W ocenie glifosatu uwzględniono badania, traktujące o wpływie na bakterie jelitowe. EFSA przyznała jednak, że brakuje wytycznych w tej sprawie. Branża zaznacza, że są potrzebne dalsze badania, które pozwolą opracować konkretne metody testowe, nie tylko dla glifosatu, ale dla każdej substancji czynnej i środka ochrony roślin.
Jakie są kolejne kroki w przedłużeniu rejestracji glifosatu?
EFSA przekaże wnioski z przeglądu oceny ryzyka związanego z glifosatem Komisji Europejskiej i państwom członkowskim w celu poinformowania o decyzji, którą podejmą w sprawie utrzymania glifosatu na unijnym wykazie zatwierdzonych substancji czynnych. Przed publikacją jednak EFSA jest zobowiązana prawnie do zapewnienia zgodności treści z obowiązującymi przepisami jak, ochrona danych osobowych i poufności. Po zakończeniu tego procesu Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE opublikuje w całości na swojej stronie wnioski oraz dokumenty z oceną ryzyka. Ma to nastąpić do końca lipca 2023 roku.
Na podstawie tej oceny, KE przygotuje wniosek legislacyjny w sprawie ponownego zatwierdzenia lub nie glifosatu. Wniosek ten będzie omawiany przez Komitet SCOPAFF, w którym zasiadają eksperci pochodzący ze wszystkich krajów członkowskich UE. Podczas posiedzenia zdecydują o dalszych losach glifosatu. Spotkanie SCOPAFF ma odbyć się 18 i 19 września, nie wykluczone, że właśnie wtedy zapadnie decyzja.
Na podstawie: agrarheute/topagrar.com/EFSA
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a