Do kiedy obornik można stosować na TUZ?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Do kiedy obornik można stosować na TUZ?

11.11.2021autor: Dorota Kolasińska

Resort rolnictwa poinformował o ewentualnym wydłużeniu terminów stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych na gruntach ornych do 30 listopada. A jak jest w przypadku trwałych użytków zielonych?

Na gruntach ornych możliwe jest wydłużenie terminu zastosowania nawozów naturalnych do 30 listopada gdy warunki polowe wcześniej nie pozwoliły na przeprowadzenie tego zabiegu. Jednak w przypadku trwałych użytków zielonych jest nieco inaczej.

W ostatnim czasie do naszej redakcji napływały pytania czytelników dotyczące terminu stosowania nawozów naturalnych na trwałych użytkach zielonych. Zgodnie z przepisami zawartymi w tzw. programie azotanowym w tabeli nr. 2 (Dz.U. 2020 poz. 243) nawozy azotowe mineralne i nawozy płynne naturalne (gnojowica i gnojówka) można stosować na trwałych użytkach zielonych w terminie od 1 marca do 31 października, natomiast nawozy naturalne stałe od 1 marca do 30 listopada.

Nawozy naturalne stałe, jak wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” stanowi obornik – mieszanina kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, w szczególności słomą, trocinami lub korą, oraz pomiot ptasi – odchody drobiu z bezściołowego systemu utrzymywania zwierząt gospodarskich.

Późne nawożenie na gruntach ornych

MRiRW informuje, że rolnik samodzielnie powinien ocenić możliwości zastosowania nawozów na gruntach ornych w terminie późniejszym niż wynika wprost z rozporządzenia. Powodem może być brak możliwości nawożenia lub utrudnienie zbiorów przedplonu, jeżeli wystąpiło zbyt duże uwilgotnienie gleby lub susza (wówczas można stosować dowolny nawóz, ale nie później niż do 30 listopada). Należy pamiętać o tym, żeby gleba nie była zmarznięta, pokryta śniegiem, ani zalana wodą.

Drugim powodem do usprawiedliwienia późniejszego stosowania nawozów na gruntach ornych może być późniejszy termin zbioru np. kukurydzy ziarnowej, buraka cukrowego lub warzyw. W tym przypadku okres dopuszczenia stosowania nawozów trwa do końca kalendarzowej jesieni, a więc 21 grudnia. W przypadku stosowania nawozów pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych ww. przedplonach dopuszczalna dawka azotu nie powinna przekroczyć 30 kg/ha azotu. Można za to zastosować dowolny nawóz wieloskładnikowy (np. typu nitrofoska czy fosforan amonu), także naturalny, jednak nie wolno stosować nawozu jednoskładnikowego, np. saletry czy mocznika. Należy ponadto szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.

r e k l a m a
Dokumentowanie polegać może na notatkach w tabelach programu azotanowego lub jako inna dowolna forma zapisów.

dkol

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Obornik, gnojowicę, gnojówkę i pomiot kurzy można stosować do 30 listopada - jest komunikat MRiRW!

Ministerstwo rolnictwa w specjalnym komunikacie przypomniało, że istnieje możliwość stosowania na gruntach ornych nawozów organicznych w wyjątkowych sytuacjach. O taką możliwość dla rolników wnioskowały w ostatnich tygodniach związki i organizacje rolnicze.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nawozy coraz droższe: czy obornik będzie na wagę złota?

Ceny nawozów mineralnych rosną z dnia na dzień. Drugim problemem staje się ich dostępność, coraz więcej dystrybutorów narzeka na ich braki w magazynach lub opóźnioną dostawę. Firmy ograniczają produkcję, a rolnicy z uwagi na ceny nawozów kupują je w minimalnych ilościach lub wcale. Jak uzupełnić nawożenie mineralne nawożeniem organicznym?

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Makabryczny wypadek: rolnika wciągnął rozrzutnik obornika

W woj. świętokrzyskim doszło do tragicznego wypadku w gospodarstwie. 56-letni rolnik manewrował przy wałku przekaźnika mocy. Skończyło się śmiercią poszkodowanego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)