Obornik, gnojowicę, gnojówkę i pomiot kurzy można stosować do 30 listopada - jest komunikat MRiRW!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Obornik, gnojowicę, gnojówkę i pomiot kurzy można stosować do 30 listopada - jest komunikat MRiRW!

03.11.2021autor: Bartłomiej Czekała

Ministerstwo rolnictwa w specjalnym komunikacie przypomniało, że istnieje możliwość stosowania na gruntach ornych nawozów organicznych w wyjątkowych sytuacjach. O taką możliwość dla rolników wnioskowały w ostatnich tygodniach związki i organizacje rolnicze.

Przypomnijmy, że dla rolników stosowanie nawozów naturalnych tylko do końca października było sporym problemem. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy jesienią opadów atmosferycznych było bardzo mało i gleba była sucha. Nie zdarzały się też tak duże ujemne temperatury, które mogły powodować zamarzanie gleby. O przesunięcie tego terminu ostatnio apelowały do ministra rolnictwa także organizacje i związki rolnicze. 

Wieczorem 3 listopada na stronie internetowej MRiRW ukazał się komunikat, który określa kiedy i w jakich warunkach rolnicy mogą stosować nawozy naturalne.


W jakich wyjątkowych sytuacjach można stosować nawozy naturalne?

I.   niekorzystnych warunków pogodowych – np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, wystąpienia suszy – w tych sytuacjach termin stosowania nawozów to dzień 30 listopada – przepisy programu azotanowego nie wymagają  specjalnego dokumentowania takich przypadków. Rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października.

II.  zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach - dla tych sytuacji termin stosowania nawozów to koniec jesieni (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia).

W przypadku stosowania nawozów pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach:  

   1) dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha;

   2) należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy

Rolnik sam ocenia warunki pogodowe

Jak podkreśla MRiRW, niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia. Należy jednak pamiętać o tym, że nawożenie w takich sytuacjach nie może być wykonywane później niż do końca listopada. Przepisy programu azotanowego umożliwiają rolnikom elastyczne podejście do jesiennego terminu stosowania nawozów naturalnych (w tym obornika).

Podstawą prawną do powyższych wytycznych jest rozdział 1.3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz.U. z 2020 r. poz.243) – tzw. program azotanowy – graniczny termin stosowania nawozów naturalnych stałych (min. obornika) na gruntach ornych to 31 października.

r e k l a m a
oprac bcz na podst. MRiRW


autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niemal 21 ton gnojowicy zablokowało ważną drogę krajową

W Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie) strażacy musieli zmierzyć się z nietypowym i śmierdzącym problemem. Na drogę krajową nr 20 pomiędzy Złocieńcem a Drawskiem wylało się ponad 20 ton gnojowicy.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Do kiedy obornik można stosować na TUZ?

Resort rolnictwa poinformował o ewentualnym wydłużeniu terminów stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych na gruntach ornych do 30 listopada. A jak jest w przypadku trwałych użytków zielonych?

czytaj więcej

Dotacje na płyty obornikowe i zbiorniki. Na co można wydać pieniądze?

Jeszcze tylko do końca roku rolnicy utrzymujący zwierzęta w liczbie większej niż 210 DJP mają czas na dostosowanie powierzchni lub pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów Programu azotanowego. Dotyczy to także drobiarzy, którzy utrzymują powyżej 40 tys. sztuk drobiu, oraz świniarzy, którzy utrzymują powyżej 2 tys. świń o wadze ponad 30 kg oraz powyżej 750 macior. Pozostali rolnicy, czyli prowadzący chów lub hodowlę zwierząt w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, na dostosowanie powierzchni lub pojemności do przechowywania nawozów naturalnych mają czas do końca 2024 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)