Alerty RCB i IMiGW – nadciągają kolejne burze z gradem!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Alerty RCB i IMiGW – nadciągają kolejne burze z gradem!

19.06.2019

Niestety, wiele wskazuje na to, że czeka nas powrót do kraju burz niosących niszczycielskie nawałnice i ulewy. Silny wiatr może zrywać dachy, a intensywny grad niszczyć uprawy…

Po raz kolejny nad Polską zderzają się dwie odmienne masy powietrza, przez które wrócą niebezpieczne burze, ulewy i gradobicie. Dzisiaj Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia. Najgroźniejsze będą popołudnia i wieczory na Podkarpaciu, Śląsku, Małopolsce i w obszarze Województwa Świętokrzyskiego. Prędkość wiatru w porywach osiągnie tam ok. 70 km/h. Ale groźnie będzie także w Lubuskiem, na DOlnym Sląsku, Opolszczyźnie, Lubelszczyźnie i Mazowszu. Zjawiska atmosferyczne mogą zagrażać życiu i zdrowiu oraz powodować poważne straty materiale. Eksperci ostrzegają przed gradobiciem kulami wielkości kilku centymetrów. zaznaczają, że wichura może łamać drzewa i uszkadzać dachy. Ulewny deszcz może lokalnie powodować zalania i podtopienia.

W czwartek 20. czerwca i w piątek 21. czerwca strefa opadów burzowych ma objąć już prawie wszystkie województwa.
 
Warto zabezpieczyć w miarę możliwości zwierzęta i budynki inwentarskie. Podczas burzy apelujemy o ostrożność, pozostanie w domu i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej w swoim regionie.
 
To jednak nie koniec niespodzianek w pogodzie. W przyszłym tygodniu, około 27. czerwca, synoptycy zapowiadają ekstremalny wzrost temperatury nawet do 40°C w woj. lubuskim i wielkopolskim!

r e k l a m a
Wprawdzie Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych zaznacza, że taki scenariusz z uwagi na zmienne ruchy frontów atmosferycznych, to jednak warto na bieżąco monitorować pogodę i być przygotowanym na nadejście żywiołu.


oprac. dkd

Fot. pixabay, Grafika: RCB
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Opolskie i Śląskie: Najpierw susza, potem ulewy i podtopienia

Zmienia się z klimat i mamy coraz więcej różnych anomalii w przyrodzie. Jeszcze pod koniec  kwietnia wielu uprawom zagrażała susza. Po ostatnich dwóch sezonach suszy gleba potrzebowała wilgoci. Po ostatnich obfitych opadach deszczu w województwie opolskim i śląskim niektóre pola zostały zalane.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Burze, ulewy i rekordowe sumy dobowe opadów w Polsce!

Maj przyniósł polskim rolnikom deszcze, ale dzieli je nierówno. Są regiony, gdzie w tym miesiącu spadło 20 mm deszczu, a są i takie, gdzie spadło 140 mm w ciągu ostatniej doby!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)