r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>Nie ma finalnej decyzji w sprawie przyszłości glifosatu w UE. Będzie dogrywka
Nie ma finalnej decyzji w sprawie przyszłości glifosatu w UE. Będzie dogrywka
13.10.2023autor: Konstantin Kockerols
Finał dotyczący przyszłości glifosatu w UE odbędzie się w.. dogrywce. Państwa członkowskie UE nie znalazły większości kwalifikowanej za lub przeciw zatwierdzeniu glifosatu na kolejne 10 lat.
W piątek w Brukseli państwa członkowskie UE nie znalazły większości kwalifikowanej za lub przeciw wnioskowi Komisji Europejskiej o zatwierdzenie tego herbicydu na kolejne 10 lat. Komisja Europejska ogłosiła to w piątek za pośrednictwem serwisu społecznościwego X (dawniej Twitter).
Po tym, jak Urząd UE ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał pozytywną ocenę herbicydu – EFSA nie był w stanie zidentyfikować „żadnych krytycznych obszarów problematycznych” – Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim przedłużenie zatwierdzenia glifosatu o 10 lat.
Member States did not reach necessary majority to approve (or reject) Commission proposal to renew glyphosate. Commission proposal will now be submitted to Appeal Committee first half of November. More on: https://t.co/Wy5tRQtoUg https://t.co/o3z05OkUBc
— Stefan De Keersmaecker (@SKeersmaecker) October 13, 2023
r e k l a m a
Państwa członkowskie bez większości kwalifikowanej
Przedstawiciele krajów UE musieli w piątek głosować nad przyszłością glifosatu na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz Komisji Europejskiej (SCOPAFF). Przypomnijmy, że mogą podjąć tę decyzję jedynie większością kwalifikowaną. Ale to się nie wydarzyło. Większość kwalifikowaną osiąga się, gdy większość 55% państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65% populacji UE, zagłosuje za lub przeciw wnioskowi Komisji.
Nie wiemy też kto i jak głosował. Komisja Europejska nie ogłosiła jeszcze dokładnych wyników głosowania ani stanowisk poszczególnych państw członkowskich.
Nowe głosowanie w sprawie glifosatu za kilka tygodni
Za kilka tygodni Komisja Europejska przedstawi projekt rozporządzenia tzw. komisji odwoławczej. Rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła to już wczoraj, zakładając, że w SCOPAFF nie ma większości kwalifikowanej.
W komisji odwoławczej przedstawiciele państw członkowskich musieliby ponownie głosować nad propozycją. Jeżeli i tutaj nie będzie większości kwalifikowanej, Komisja Europejska mogłaby podjąć decyzję w sprawie przyszłości glifosatu bez głosowania państw członkowskich.
Z Brukseli dla top agrar Polska
Konstanitin Kockerols
Z Brukseli dla top agrar Polska
Konstanitin Kockerols
Konstantin Kockerols
Wspólna Polityka Rolna
<p>Korespondent top agrar w Brukseli</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a