Nie ma finalnej decyzji w sprawie przyszłości glifosatu w UE. Będzie dogrywka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie ma finalnej decyzji w sprawie przyszłości glifosatu w UE. Będzie dogrywka

13.10.2023autor: Konstantin Kockerols

Finał dotyczący przyszłości glifosatu w UE odbędzie się w.. dogrywce. Państwa członkowskie UE nie znalazły większości kwalifikowanej za lub przeciw zatwierdzeniu glifosatu na kolejne 10 lat. 

W piątek w Brukseli państwa członkowskie UE nie znalazły większości kwalifikowanej za lub przeciw wnioskowi Komisji Europejskiej o zatwierdzenie tego herbicydu na kolejne 10 lat. Komisja Europejska ogłosiła to w piątek za pośrednictwem serwisu społecznościwego X (dawniej Twitter).
Po tym, jak Urząd UE ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał pozytywną ocenę herbicydu – EFSA nie był w stanie zidentyfikować „żadnych krytycznych obszarów problematycznych” – Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim przedłużenie zatwierdzenia glifosatu o 10 lat.
r e k l a m a

Państwa członkowskie bez większości kwalifikowanej

Przedstawiciele krajów UE musieli w piątek głosować nad przyszłością glifosatu na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz Komisji Europejskiej (SCOPAFF). Przypomnijmy, że mogą podjąć tę decyzję jedynie większością kwalifikowaną. Ale to się nie wydarzyło. Większość kwalifikowaną osiąga się, gdy większość 55% państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65% populacji UE, zagłosuje za lub przeciw wnioskowi Komisji.
Nie wiemy też kto i jak głosował. Komisja Europejska nie ogłosiła jeszcze dokładnych wyników głosowania ani stanowisk poszczególnych państw członkowskich.

Nowe głosowanie w sprawie glifosatu za kilka tygodni

Za kilka tygodni Komisja Europejska przedstawi projekt rozporządzenia tzw. komisji odwoławczej. Rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła to już wczoraj, zakładając, że w SCOPAFF nie ma większości kwalifikowanej.
W komisji odwoławczej przedstawiciele państw członkowskich musieliby ponownie głosować nad propozycją. Jeżeli i tutaj nie będzie większości kwalifikowanej, Komisja Europejska mogłaby podjąć decyzję w sprawie przyszłości glifosatu bez głosowania państw członkowskich.

Z Brukseli dla top agrar Polska
Konstanitin Kockerols
autor Konstantin Kockerols

Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

<p>Korespondent top agrar w Brukseli</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

95 środków zawierających glifosat może zniknąć z półek. Konieczna interwencja!

  KRIR zaapelowała o pilną interwencję w celu odnowienia zatwierdzenia przez KE glifosatu. Jeśli zakaz stosowania wejdzie w grudniu w życie, rolnicy zostaną bez skutecznej ochrony upraw.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)