Jaki klucz udarowy wybrać do gospodarstwa? Akumulatorowy czy elektryczny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaki klucz udarowy wybrać do gospodarstwa? Akumulatorowy czy elektryczny?

05.07.2023

Klucz udarowy to niezastąpione narzędzie w gospodarstwie rolnym, które umożliwia szybkie odkręcanie oraz dokręcanie śrub, nakrętek lub innych elementów montażowych. Korzystając z tego sprzętu, będzie można z łatwością serwisować zarówno pojazdy motoryzacyjne, jak i również potężne maszyny rolnicze. Pozwoli to zaoszczędzić czas, a przede wszystkim pieniądze niezbędne do wykonywania napraw u zewnętrznych serwisantów. Jaki zatem klucz udarowy wybrać, aby był w stanie sprostać wszystkim czekającym go wyzwaniom? 

Do czego przyda się klucz udarowy w gospodarstwie rolnym?

Korzystając z klucza udarowego można znacząco przyspieszyć i zarazem ułatwić sobie przeprowadzenie wszelkiego rodzaju prac naprawczych oraz serwisowych. Sprzęt ten dzięki możliwości wygenerowania wysokiego momentu obrotowego jest w stanie poradzić sobie z odkręceniem połączeń gwintowanych w maszynach rolniczych, wliczając w to śruby oraz nakrętki pokryte klejami do połączeń gwintowych.

Korzystając z dobrej klasy klucza udarowego, można również całkowicie zapomnieć o konieczności szukania długich przedłużek. Elektronarzędzia renomowanych producentów, takich jak np. DeWALT, są w stanie wygenerować moment zrywny przekraczające nawet 1000 niutonometrów, a najmocniejszy model 1898 Nm – DeWALT DCF900P2T. Moc ta będzie wystarczająca nawet do odkręcenia zapieczonych śrub oraz nakrętek stosowanych w traktorach oraz kombajnach zbożowych.

r e k l a m a

Rodzaje kluczy udarowych

Jeszcze do niedawna klucze udarowe dostępne były tylko i wyłącznie w dwóch wariantach. Pierwszym z nich były urządzenia pneumatyczne, do których zasilania było wykorzystywane sprężone powietrze. Klucze te były stosunkowo proste w budowie, mogąc jednocześnie wygenerować dość duży moment obrotowy.

Niestety, aby z pełni skorzystać z możliwości oferowanych przez pneumatyczne klucze udarowe, konieczne było wyposażenie swojego warsztatu w bardzo wydajną sprężarkę zespoloną ze zbiornikiem powietrza o dużej pojemności. Ze względu na znaczące zapotrzebowanie energetyczne do jej zasilania niezbędna była także instalacja siłowa o napięciu roboczym 400 V. Komplikowało to korzystanie z pneumatycznego klucza udarowego, praktycznie czyniąc z niego sprzęt stacjonarny.

Kolejną ewolucją klucza udarowego był wariant zasilany prądem. Jego sercem jest wydajny silnik elektryczny, pozwalający generować moc porównywalną z urządzeniami pneumatycznymi. Sprzęt ten do działania nie wymagał też wykorzystania sprężarki powietrza – zamiast tego wystarczyło tylko podłączyć go do zwykłego gniazdka z prądem.


DEWALT  

Patent ten nadal nie był jednak pozbawiony wad, z których to zdecydowanie największą była konieczność stałego podłączenia narzędzia do instalacji elektrycznej. Owszem, taki klucz udarowy można było podpiąć do przedłużacza, pozwalając tym samym pracować w nieco większej odległości od gniazdka. Wiązało się to jednak z koniecznością rozwijania dziesiątek metrów kabla, który to plątał się pod nogami i ograniczał elektryczny klucz udarowy do pracy wokół zabudowań gospodarczych.

Na szczęście wraz z kolejną ewolucją technologiczną na rynku pojawiły się klucze udarowe zasilane akumulatorowo. Dorównywały one swoimi osiągami wariantom pneumatycznym oraz sieciowym, zapewniając jednocześnie maksymalną swobodę pracy. Ich niewielka waga oraz małe gabaryty pozwalały z łatwością spakować je do bagażnika samochodu lub kabiny ciągnika i mieć je zawsze pod ręką.

O wysokiej przydatności akumulatorowych kluczy udarowych świadczy m.in. to, że stały się one niemal obowiązkowym wyposażeniem wszelkich profesjonalnych ekip serwisujących maszyny budowlane, rolnicze oraz samochody ciężarowe.

DEWALT

Jaki klucz udarowy wybrać – akumulatorowy czy zasilany sieciowo?

Ze względu na charakter pracy w gospodarstwie rolnym najlepszym wyborem będzie akumulatorowy klucz udarowy. Dzięki zasilaniu bateryjnemu umożliwi on pracę w dowolnym miejscu, pozwalając w razie potrzeby zabrać go ze sobą i dokonać szybkich napraw polowych.

Kupując akumulatorowy klucz udarowy do gospodarstwa, powinno się wybrać model będący w stanie wygenerować moment obrotowy przekraczający 1000 niutonometrów. Pozwoli to na serwisowanie zdecydowanej większości maszyn oraz pojazdów rolniczych, wliczając w to kombajny zbożowe lub ciągniki. Świetnym przykładem takiego klucza jest wspomniany wyżej model DFC900P2T lub tańszy model DeWALT DCF899P2, z maksymalnym momentem zrywnym 1625 Nm.

Oba warianty kluczy udarowych są wyposażone w dwie sztuki akumulatorów o pojemności 5,0 Ah, dzięki czemu sprawdzą się podczas konieczności długiej pracy bez dostępu do źródła zasilania.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady mechanika

Doceń elektronikę - pomoc w prowadzeniu prac polowych [Mechanik radzi]

Rozbudowane systemy elektroniczne w ciągnikach, spięte w sieć komunikujących się ze sobą urządzeń, są dużą pomocą w prowadzeniu prac polowych, ale także w bieżącej obsłudze maszyn. O kuszących szansach i realnych trudnościach z tego zakresu rozmawiałem z Bartoszem Kuśnierzem i Damianem Łącznym z firmy Agro-Efekt.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Młotowiertarka czy wiertarka udarowa do prac w gospodarstwie rolnym

Budynki gospodarcze ze względu na intensywną eksploatację wymagają czasem przeprowadzenia drobnych napraw lub znacznie większych modernizacji, takich jak wyburzenie ściany do nieużywanego pomieszczenia, wykucie bruzdy pod kolejną instalację elektryczną lub zerwanie i położenie nowych płytek ceramicznych. Bez względu na charakter pracy, jedno jest pewne. Każde gospodarstwo powinno mieć do dyspozycji mocną i solidną wiertarkę! Tutaj nasuwa się jednak pytanie – wybrać wiertarkę udarową czy młotowiertarkę?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Stihl – rośnie segment aku

Aku – czyli napęd z baterii ładowanych elektrycznie – to hasło przewodnie firmy Stihl na kolejne lata. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)