Claas Xerion na czterech gąsienicach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Claas Xerion na czterech gąsienicach

23.12.2019autor: Dawid Konieczka

Lepsza widoczność i brak kołysania podczas ciężkiej pracy w polu to niezaprzeczalne atuty ciągnika Claas Xerion na gąsienicach w porównaniu do tradycyjnej wersji kołowej. 

Oficjalna premiera gąsienicowego ciągnika Claas Xerion Trac TS odbyła się na minionej Agritechnice. Nasza redakcja była zaproszona na jeden z wcześniejszych pokazów, organizowanych wyłącznie dla mediów, gdzie mogliśmy pracować ciągnikami w polu.
Warto dodać, że gąsienicowy układ jezdny trafiał do Claas Xerion wraz z wprowadzeniem nowej normy emisji spalin Stage V. W czasie pokazów do dyspozycji i bezpośredniego porównania mieliśmy ciągnik z gąsienicami i w wersji kołowej. Seria Xerion, podobnie jak do tej pory, składać się będzie z trzech modeli, dotychczasowy model 4000 zastąpiony jest modelem 4200. Jego moc wzrosła do 340 kW/462 KM. W przypadku modelu Xerion 4500 wynosi ona odpowiednio 360 kW/490 KM, a w Xerion 5000 390 kW/530 KM. Gąsienicowy układ jezdny oferowany będzie tylko w dwóch największych modelach.

Miałem okazję pracować ciągnikiem Claas Xerion 5000 Trac TS, który współpracował z kultywatorem Köckerling Vector 570. W Xerion Claas postawił na gąsienicowy układ jezdny od firmy Zuidberg. Gąsienice mają szerokość 760 mm, dzięki czemu szerokość transportowa ciągnika nie przekracza 3 m. Producent zdecydował się na gąsienice od poddostawcy, ponieważ własnej konstrukcji układ TerraTrac przeznaczony jest do osi sztywnych, a w Xerionie wszystkie cztery koła są skrętne. Zwrotność ciągnika z Trac TS nie ustępuje wersji kołowej. 

r e k l a m a
Siedząc w kabinie Xeriona na gąsienicowym układzie jezdnym ma się wrażenie, że kabina znajduje się znacznie wyżej niż w ciągniku w wersji kołowej. Zresztą widoczność z kabiny, zwłaszcza do przodu jest lepsza w ciągniku na gąsienicach. Claas informuje, że powierzchnia styku gąsienic z podłożem wynosi 4,72 m² i jest o 25% większa niż ciągnika z oponami o szerokości 900 mm. 
Zaskoczony byłem komfortem pracy w polu ciągnika z gąsienicami. W kabinie nie wyczuwa się kołysania, co jest następstwem uginania opon w wersji kołowej. W ciągniku montowana jest standardowo amortyzacja kabiny. Podczas wykonywania nawrotów ciągnik porusza się płynnie, nie ma szarpnięć,  jak w ciągnikach przegubowych. 

Wraz ze zmianami pod maską, zmodernizowano także kabinę Xeriona. Jest ona teraz wyposażona w identyczny podłokietnik, jak w Axion 900 wraz z wielofunkcyjną dźwignią Cmotion. Wszystkie ustawienia ciągnika odbywają się na nowym, dotykowym terminalu Cebis, który teraz może obsługiwać maszyny z ISOBUS.

 
autor Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciągniki

Traktorowy kalendarz adwentowy: Claas Arion 610

Trzeciego dnia naszego cyklu, w którym w szczegółach przyglądamy się najpopularniejszym w tym roku modelom ciągników, przybliżę Wam sylwetkę modelu Claas Arion 610.

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Jak przyczepa może sterować traktorem Claas?

Specjalny system TIM Speed Conrol do przyczepy objętościowej Claas Cargos 9000 i 8000 może kontrolować prędkość jazdy ciągnika do przodu. Komunikacja między maszynami odbywa się przez złącze ISOBUS, co pozwala na współpracę z odpowiednio wyposażonymi ciągnikami wszystkich producentów.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Agritechnica 2019: Koncern CNH ramię w ramię z Claas i John Deere

Case IH, Steyr i New Holland – klienci tych marek zyskali nową możliwość dostępu do coraz szerszej platformy wymiany danych między producentami – DataConnect. Celem jest zapewnienie możliwie najszerszych możliwości zarządzania flotą w ramach jednej platformy cyfrowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)