Zdany egzamin z procedur biobezpieczeństwa - wywiad z Marią Herwart (Topigs Norsvin)
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zdany egzamin z procedur biobezpieczeństwa - wywiad z Marią Herwart (Topigs Norsvin)

29.05.2020autor: Anna Kurek

Koronawirus wprowadził do naszego życia pewne elementy na stałe. O tym, jak wygląda biobezpieczeństwo w nowym wymiarze rozmawiamy z Marią Herwart z firmy Topigs Norsvin.

Pandemia zaskoczyła nas wszystkich, a co więcej nie wiadomo, kiedy i na jakich warunkach będziemy mogli wrócić do normalnego działania. Jest to sprawdzian nie tylko dla nas, ludzi, ale także dla sposobu działania w biznesie. Jestem jednak zaskoczona, jak wiele procedur, które wprowadziliśmy już wcześniej u naszych partnerów w programie InGene (wewnętrznego namnażania stada) oraz na fermach namnażających, dało się bez problemu zastosować w nowej rzeczywistości. System jest oparty na ciągłej wymianie danych i na programowaniu produkcji, a nasza praca polega na monitoringu sytuacji na fermach, aby – pomimo braku bezpośrednich kontaktów – sprawnie rozwiązywać problemy.

Jak to się dzieje? Każda współpracująca z nami ferma notuje swoje wyniki, a one trafiają do ogólnoświatowego systemu, który porównuje wyniki ze wszystkimi innymi fermami i odsyła rekomendacje dotyczące m.in. krzyżowań i postępowania. Na tej podstawie nasi serwisanci na bieżąco mogą reagować na to, co się dzieje na fermie. Wcześniej od razu mogliśmy pojechać do chlewni, zobaczyć zwierzęta i zaproponować odpowiednie działania. Teraz najpierw rozmawiamy przez telefon, a jeżeli zachodzi taka potrzeba, prosimy o nagranie filmu z tego, co się dzieje w chlewni. Taki sposób pracy zdaje egzamin, ale mamy świadomość, że nie jest możliwe takie funkcjonowanie w nieskończoność.

Jesteśmy zadowoleni z tego, że wprowadzony wcześniej system pracy i procedury podyktowane bezpieczeństwem zwierząt i ludzi zdały egzamin też w tak ekstremalnej sytuacji.
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Artur Balazs: trzeba odbudować wspólnotę i zasypać podziały polityczne

Z Arturem Balazsem, ministrem w rządach premierów: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Olszewskiego i Jerzego Buzka, rozmawiają Krzysztof Wróblewski i Marek Kalinowski. Artur Balazs jest założycielem niezwykle zasłużonej dla polskiej wsi instytucji – Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Nadal jest też rolnikiem – prowadzi 270-hektarowe gospodarstwo we wsi Łuskowo, w gminie Wolin, nastawione na produkcję roślinną – zboża, rzepak i buraki cukrowe.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)