Możliwe wzrosty cen tuczników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Możliwe wzrosty cen tuczników

27.04.2022autor: Dorota Kolasińska

Mimo stabilnej ceny za tuczniki od ubiegłego tygodnia w kraju i na giełdzie VEZG, hodowcy trzody niechętnie wstawiają nowe rzuty prosiąt do chlewni. Ale na horyzoncie możliwe podwyżki. 

Jak wynika z informacji gromadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i  krótkoterminowej prognozy Komisji Europejskiej w 2022 r. w Unii Europejskiej przewidywana produkcja wieprzowiny prawdopodobnie zmniejszy się o 3%, do 22,9 mln ton. Będzie to rezultat mniejszego pogłowia świń na skutek rosnących kosztów produkcji i utrzymującego się afrykańskiego pomoru świń.

Jak z kolei podaje PolPig przed Świętami Wielkiej Nocy zakłady ograniczyła liczbę dni ubojowych, co nieco obniżyło produkcję, jednak umiarkowana podaż wystarczyła zakładom przetwórczym.

W Niemczech stawka od ubiegłego notowania giełdy VEZG utrzymała się na poziomie 1,95€/kg (wbc), podobnie w Polsce.

-  W stosunku do ubiegłego tygodnia średnia cena skupu tuczników w kl. E pozostała niezmieniona i wyniosła 8,50 zł/kg. Wysokie koszty pasz i energii wstrzymują wstawienia prosiąt do tuczu w wielu chlewniach, co spowoduje obniżenie podaży tuczników w następnych miesiącach. Nowe impulsy do wzrostu cen skupu spodziewane są kolejnych tygodniach wraz z poprawą pogody i rozpoczęciem sezonu grillowego – podaje PolPig.

Jak wynika z analizy KOWR w dniach 11–17.04.2022 r. rolnicy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 6,74 zł/kg, o 1% mniej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem, ale o 27,5% więcej niż przed rokiem. KOWR zaznacza, że jednocześnie za spadkiem cen skupu żywca potaniało mięso wieprzowe. Zakłady mięsne zbywały półtusze wieprzowe średnio po 9,95 zł/kg, o 3% taniej niż tydzień wcześniej i o 7% taniej niż przed miesiącem. Mimo wszystko cena półtusz była o 29% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.

Zbliża się sezon grillowy, a podaż trzody wcale nie jest wysoka, więc na horyzoncie mogą pojawić się podwyżki. Jednak w kontekście cen pasz dla trzody (średnia cena za marzec 1,7 zł/tonę mieszanki wg ZSIR MRiRW) i szacowanym koszcie odchowu tucznika na poziomie 1000 zł za szt. zyski nadal nie będą satysfakcjonujące, o ile w ogóle będą.

- Silne spadki pogłowia świń w UE doprowadziły do redukcji produkcji w 1q22 i do wyraźnych wzrostów cen wieprzowiny. Jednocześnie skala podwyżek cen pasz nie pozwala oczekiwać istotnych zmian po stronie podażowej, stąd też niewykluczony jest dalszy wzrost cen trzody – prognozują analitycy Banku PKO BP.

Oprac. dkol na podst. PolPig/MRiRW/KOWR/VEZG/

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Zapraszamy na IV Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie!

Wszyscy jesteśmy świadkami bardzo dynamicznych zmian w sektorze trzodowym. Konia z rzędem temu, kto wie co dalej będzie z krajową produkcją świń? Dlatego już dziś zapraszamy Was do udziału w IV już Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie, które odbędzie się 7-8 czerwca w Licheniu Starym, gdzie wraz z ekspertami śledzącymi branżę będziemy próbowali odpowiedzieć na to pytanie.  

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapotrzebowanie na wieprzowinę w UE rośnie. Czy ten trend wpłynie na ceny?

Konsumpcja mięsa wieprzowego w UE będzie rosnąć, wynika z raportu brytyjskiej Rady ds. Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) i danych Eurostat. Jak trend wygląda w Polsce?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Jak rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynie na światowy rynek mięsa?

Wojna zmienia wydarzenia na tyle, że wpłynąć może na cały przemysł spożywczy. Konsekwencją ataku na Ukrainę będą prawdopodobne podwyżki cen żywności nie tylko na terenach działań zbrojnych, ale również w Europie i na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)