Ciężko dziś hodowcą być! Jak radzą sobie rolnicy utrzymujący świnie, którzy nadal walczą o przetrwanie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ciężko dziś hodowcą być! Jak radzą sobie rolnicy utrzymujący świnie, którzy nadal walczą o przetrwanie?

03.02.2022

Sytuacja na rynku trzodowym nadal nie napawa optymizmem. Hodowców świń z dnia na dzień ubywa, a jak sobie radzą obecnie Ci którzy jeszcze walczą o lepsze jutro? Zobacz nasz reportaż filmowy z Opolszczyzny!

Hodowcy trzody chlewnej co pewien czas przeżywają świńskie dołki związane z nagłymi spadkami cen. Teraz znów mamy taką sytuację, że ceny są niskie. W efekcie hodowcy od kilku lat systematycznie ograniczają hodowle, a niektórzy likwidują stada. Ostatni pomysł AgroUnii wstrzymania się ze sprzedażą tuczników jest, zdaniem opolskich hodowców, strzałem w kolano, bo na rynku jest nadpodaż tuczników.



Grobowe nastroje...


- Hoduję parę tysięcy świń. Jest bardzo ciężko. Trudno opisać to co się dzieję od dłuższego czasu w sektorze trzody chlewnej – przyznaje Rafał Gawlica z Brożca. – W moim przypadku w obecnej sytuacji jest o tyle dobrze, że warchlak jest tani. Rok temu, gdy warchlak był po ok. 400 zł/szt. to na każdej sztuce dokładałem do interesu ok. 200 zł żeby wyjść na zero – dodaje.

- Wszyscy myśleli, że gdy na przełomie roku cena szła do góry, to jest to jakieś światełko w tunelu. Przyszedł styczeń, Nowy Rok, cena wróciła do starych, niskich poziomów. Prowadzę chlewnię zarodową, więc moja sytuacja jest podwójnie ciężka, gdyż większość materiału hodowlanego dzisiaj idzie na rzeź zamiast do hodowców – mówi Jan Damboń, rolnik z Roszowic.

Zobacz reportaż filmowy poniżej!

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hodowca świń: nie mamy już pieniędzy, aby przetrwać kolejne miesiące

Produkcja trzody chlewnej od dłuższego czasu się nie opłaca, a rolnicy nie mają już z czego dokładać. Wielu ogranicza produkcję, choć szkoda im pieniędzy zainwestowanych w chlewnie. Liczą, że sytuacja się poprawi, a rządzący zauważą ich problemy i pomogą. Uważają, że brak działań doprowadzi do całkowitej likwidacji krajowej produkcji świń i uzależnienia od importu. A przecież oni kochają to, co robią, i chcieliby nadal zajmować się chowem.

czytaj więcej

Rolnicy z łódzkiego mają sposób na ograniczenie przykrych zapachów z chlewni

Prawo Unii Europejskiej wymusza nie tylko ograniczanie emisji dwutlenku węgla, ale także innych szkodliwych gazów, a produkcja zwierzęca jest coraz częściej krytykowana za stwarzanie uciążliwości zapachowych oraz zanieczyszczanie środowiska. Jakich rozwiązań powinni szukać hodowcy zwierząt, aby sprostać tym ograniczeniom?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Dopłaty do loch ruszają już 15 lutego!

Program wsparcia finansowego producentów świń to wyczekiwany niecierpliwie zastrzyk gotówki dla ponoszących dziś ogromne straty rolników utrzymujących lochy. Pomoc ruszy już w połowie lutego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)