Dopłaty do loch ruszają już 15 lutego!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do loch ruszają już 15 lutego!

02.02.2022autor: Anna Kurek

Program wsparcia finansowego producentów świń to wyczekiwany niecierpliwie zastrzyk gotówki dla ponoszących dziś ogromne straty rolników utrzymujących lochy. Pomoc ruszy już w połowie lutego.

Wsłuchując się w głosy rolników wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podjął decyzję o przyspieszeniu programu pomocowego dla producentów świń utrzymujących lochy i prosięta. Wnioski o wsparcie rolnicy mogą składać do regionalnych oddziałów ARiMR już od 15 lutego 2022 r. do 30 kwietnia. Decyzję tę wczoraj zaakceptowała Komisja Europejska. Program zakłada dofinansowanie kwotą 1000 zł do lochy, jeśli rolnik zgłosi urodzenie prosiąt od 15 listopada do końca marca. Pierwotnie zakładane było składanie wniosków od 1 kwietnia 2022. Jednak sytuacja w branży jest na tyle trudna, że wsparcie trzeba było przyspieszyć. 

- Jest to pomoc, która ma zachęcić rolników do utrzymania hodowli trzody chlewnej w tych bardzo trudnych czasach. Cena jest nadal bardzo niska, poniżej kosztów produkcji, stąd między innymi ta pomoc – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Kowalczyk. Program przewiduje wsparcie rolników do końca marca. Minister zapewniał jednak, że jeżeli sytuacja będzie tego wymagała nie wyklucza dalszego wspierania sektora trzodowego.

- Jeżeli ceny żywca nadal będą utrzymywały się na tak niskim poziomie to będziemy rozważać przedłużenie tej pomocy. Ufam jednak, że ceny niebawem wzrosną, co byłoby najlepszym rozwiązaniem dla rolników -  zapewniał Kowalczyk.

Wnioski będą przyjmowane od 15 lutego 2022 r. Minister Ryszard Bartosik już dziś zaprosił rolników do biur powiatowych ARiMR. - Formularze będą zawieszone na stronach internetowych Agencji. Można je składać osobiście, pocztą lub za pośrednictwem systemu e-PUAP. Rolnicy, którzy zarejestrują urodzone prosięta w systemie ARiMR powinni od 15 lutego zgłaszać się po tę pomoc – mówił Bartosik.

Fot. Twitter/Rafał Romanowski
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Uzupełniająca Płatność Obszarowa – ile pieniędzy dostaną rolnicy i kiedy?

Wiemy, kto będzie mógł się ubiegać o Uzupełniającą Płatność Obszarową. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 400 mln zł i jego zdaniem przyczyni się to do częściowego wyrównania dopłat bezpośrednich do poziomu unijnego. Wnioski będzie można składać już niedługo.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rolniczy temat, odc. 2: Bez pomocy producenci świń zbankrutują!

Tak dramatycznej sytuacji na rynku świń nie mieliśmy od dziesięcioleci. Tragicznie niskie ceny za żywiec i rosnące koszty – już nie tylko pasz, ale wszystkich środków produkcji dobijają branżę. Bogusław Prałat – prezes nowopowstałego Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń domaga się pomocy rządu, by uratować bankrutujące gospodarstwa. Na naszych oczach ważą się losy rodzimej produkcji świń.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ciężko dziś hodowcą być! Jak radzą sobie rolnicy utrzymujący świnie, którzy nadal walczą o przetrwanie?

Sytuacja na rynku trzodowym nadal nie napawa optymizmem. Hodowców świń z dnia na dzień ubywa, a jak sobie radzą obecnie Ci którzy jeszcze walczą o lepsze jutro? Zobacz nasz reportaż filmowy z Opolszczyzny!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)