Stres cieplny u bydła – jak zapobiec i uchronić bydło przed konsekwencjami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stres cieplny u bydła – jak zapobiec i uchronić bydło przed konsekwencjami?

24.06.2019autor: Dorota Kolasińska

Nadchodzi kolejna fala upałów znad Sahary. Nie tylko nam będzie gorąco, bydło odczuje to jeszcze bardziej…  

Znad Sahary zmierza do Polski kolejna fala upałów. W Hiszpanii w cieniu będzie od wtorku ponad 40C, do Polski taki upał na szczęście nie dotrze, ale termometry pokażą ponad 30 kresek w cieniu.

My sobie poradzimy – kostki lodu do szklanki, przydomowe baseny, podwórkowe zraszacze, domowe wiatraki i klimatyzatory pójdą w ruch, a co z bydłem mięsnym i mlecznym? Z nimi będzie znacznie gorzej, dlatego warto przygotować się na ten skwar…

Bydło ma niezbyt sprawny system termoregulacyjny organizmu – poci się w minimalnym stopniu, a ponadto zachodząca w żwaczu fermentacja utrzymuje stałe ciepło wewnątrz, tworząc cieplną gazową komorę. Utrzymujące się przez kilka dni temperatury powyżej 250 C dniem i nocą mogą zaszkodzić zwierzętom, gdyż strefa ich komfortu zawiera się w przedziale od 40 C do 240 C.

Posiadanie kaloryfera w brzuchu podczas upałów, jak wiadomo sprawy nie ułatwia, więc krowy wśród zwierząt gospodarskich wymagają wyjątkowej pomocy i zastosowania dodatkowych rozwiązań. 

r e k l a m a
Krowy w ciągu dnia, kiedy panuje wysoka temperatura nie potrafią wytracić temperatury, a więc robią to nocą, kiedy temperatura spada. Gorzej jest, gdy nie spada…

Objawy stresu cieplnego u krów

Pierwszym objawem, który zauważy każde wprawne oko hodowcy to brak apetytu, zmniejszone spożycie paszy, niechęć do ruchu, ospałość. Po tym następuje oczywiście spadek dziennej produkcji mleka, który może znacząco spustoszyć kieszenie rolników.  

– Jest to związane nie tylko z temperaturą otoczenia, ale także z wilgotnością i ruchem powietrza. Gdy wilgotność wzrasta, proces regulacji temperatury ciała krów ulega zmniejszeniu, a zwierzę nie może się ochłodzić. Ta niezdolność do samoczynnego chłodzenia zwiększa temperaturę ciała i znacznie zmniejsza spożycie paszy – czytamy na portalu poświęconemu stresowi cieplnemu u zwierząt. Kiedyś wydawało się, że w stresie cieplnym chodzi jedynie o wysoką temperaturę, jednak czynników jest znacznie więcej. 

– Najpoważniejszy stres cieplny występuje, gdy zarówno temperatura otoczenia, jak i wilgotność względna są wysokie (przyp. red. - powyżej 45 %), a temperatury nocne nie zmniejszają się wystarczająco, aby krowy mogły wyregulować ciepło organizmu – podkreślają eksperci portalu heatstress.pl

Można wyróżnić objawy, które są widoczne u zwierząt i również te, których na pierwszy rzut oka nie możemy zauważyć, a jednak są i to one właśnie powodują ogromne straty w późniejszym etapie chowu – nawet po kilku miesiącach… ale wtedy na zapobieganie już będzie za późno. 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Nowa obora: postawiliśmy na jakość mleka

Pozyskiwanie mleka jak najlepszej jakości – to wymóg, jaki przyświecał rodzinie Duszaków przy budowie nowej obory dla krów mlecznych.

czytaj więcej

Czy spadek białka w mleku krowim latem to powód do niepokoju?

Wraz z wysokimi temperaturami powraca niepokojące producentów mleka zjawisko spadku białka w mleku, o czym świadczą pytania nadsyłane do naszej redakcji. Uspokajamy – latem, to zjawisko naturalne.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Bydło mięsne: hodowla all inclusive

– Zamierzamy stworzyć topowe stado rasy limousine w Polsce – mówi Piotr Reimer, prezes Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare, które zainwestowało w nową oborę dla bydła mięsnego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)