"Serowarstwo ma w sobie coś seksi" – produkcja twarogu ma już 7 tys. lat!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Serowarstwo ma w sobie coś seksi" – produkcja twarogu ma już 7 tys. lat!

29.01.2020autor: Dorota Kolasińska

Serowar, to musi być człowiek z pasją, życzliwy, szlachetny, o wysokiej subtelności i kulturze – tak mówią o serowarach eksperci i specjaliści polskiego mleczarstwa, którego historia sięga kilku tysięcy lat. Zobacz film!  

– Serowarstwo ma coś w sobie takiego seksi – mówi Edward Bajko, prezes Spomlek w filmie przygotowanym przez Polską Izbę Mleka w ramach Funduszu Promocji Mleka, który w kilkunastu minutach opowiada historię polskiego serowarstwa.

Naukowcy odkryli, że produkcja twarogu mogła się odbywać na ziemiach polskich (na Kujawach) już 7 tys. lat temu! Udokumentowane początki serowarstwa przede wszystkim są odkrywane na ziemiach ówczesnej Galicji, a także na Podhalu, gdzie produkowano bundz i oscypki z mleka owczego.

Kolejny etap serowarstwa to już mleczarstwo przemysłowe na terenie dawnych zaborów pruskich (Wielkopolska i Pomorze). W Rzeszowie znajduje się największe muzeum mleczarstwa polskiego, w którym kiedyś mieściła się szkoła serowarska, której początki sięgają 1903 r. Polska wykształciła znakomitych serowarów.

Stopniowo zaczęły powstawać małe spółdzielnie mleczarskie, które były formą wydostania się z biedy galicyjskiej. Typowe zakłady mleczarskie czyli prywatne dworskie mleczarnie powstawały powoli na Podkarpaciu, w okolicach Krakowa w latach 30-tych XIX wieku. Z inicjatywy spółdzielni powstawały drogi, domu czy wiejskie świetlice. 

Warto obejrzeć film przygotowany w oparciu o wiedzę ekspertów z dziedziny polskiego mleczarstwa. Jak się okazuje, są jeszcze świadkowie tej historii, którzy mają do opowiedzenia ciekawą historię, ponadto można zobaczyć wspaniałe fotografie przywodzące na myśl wspomnienia z dzieciństwa. 



dkol

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Branża przetwórstwa mięsnego najbardziej zadłużona

W branży spożywczej największe zaległości ma przetwórstwo mięsne. Branża rośnie szybko, bo w tempie kilku procent rocznie, ale dynamika ta maleje m.in. z powodu rosnących kosztów zatrudnienia i produkcji, spadku popytu zagranicą, zatorów płatniczych oraz spadku rentowności sprzedaży. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Patenty na złote mleko

Krzyżowanie międzyrasowe, pomysłowy cielętnik,  nietypowa ściółka – przeczytaj, jakie patenty wprowadziło do obory gospodarstwo Golden Milk, by stosunkowo tanio produkować doskonałe mleko.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Holenderski program likwidacji gospodarstw: 644 rolników chce wycofać się z hodowli zwierząt

Faza rejestracji do holenderskiego programu likwidacji gospodarstw hodowlanych, a tym samym całkowitego odejścia od utrzymywania zwierząt, trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak dotąd chęć wycofania się z hodowli zgłosiło 644 rolników. A jak to wygląda w poszczególnych grupach zwierząt?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)