Z artykułu dowiesz się
- czy rząd wprowadzi obowiązkowy nadzór kamer wideo w ubojniach?
- czy monitoring będzie obowiązkowy w środkach transportu?
Z artykułu dowiesz się
Na początku lutego aktywiści opublikowali materiał uderzający w jednego z największych polskich przetwórców mięsa firmę Sokołów. Na nagraniach przekazanych mediom widać, jak pracownicy ubojni mieli wykonywać niezgodne z prawem czynności.
Do sprawy wróciła posłanka Katarzyna Maria Piekarska. - Fundacja Viva! między wrześniem a listopadem 2022 r. prowadziła obserwację ubojni firmy Sokołów SA. Według portalu Onet – aktywiści przekazali organom ścigania nagrania, na których widać niedopuszczalne zachowania pracowników, m.in: bicie zwierząt po głowie, ciągnięcie za rogi, uderzanie po miejscach wrażliwych. Tego typu zachowania są łamaniem prawa. Powinny być też wychwycone przez Inspekcję Weterynaryjną - napisała interpelacji K. M. Piekarska, która zapytała resort rolnictwa m.in. o to czy ministerstwo pracuje nad zmianami legislacyjnymi mającymi na celu wprowadzenie obligatoryjnego monitoringu w rzeźniach.
W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało, że z informacji przekazanych przez Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole sprawujący nadzór nad rzeźnią należącą do firmy Sokołów zgłaszał do organów ścigania nieprawidłowości związane z nieprzestrzeganiem wymagań w zakresie dobrostanu zwierząt w tym zakładzie. W ramach nadzoru sprawowanego nad rzeźnią Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole przekazał do organów ścigania następującą liczbę spraw dotyczących niewłaściwego obchodzenia się ze zwierzętami, które ujawniono na przyjęciu żywca:
- Zgłoszenia dotyczyły przewoźników, którzy dostarczali bydło do rzeźni niezgodnie z obowiązującymi przepisami – wyjaśnił wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.
Do tej pory ministerstwo rolnictwa twierdziło, że mimo kolejnych afer nie będzie dążyło do wprowadzenia obowiązkowego monitoringu.
Jednak teraz okazuje się, że stanowisko MRiRW zmieniło się. Wiceminister L. Kołakowski poinformował, że trwają prace nad przepisami wprowadzającymi m.in. obowiązek rejestracji (w postaci cyfrowej) obrazu:
Obowiązek rejestracji obrazu będzie dotyczył wszystkich dni w roku przez całą dobę.
- Dodatkowe wyposażenie rzeźni ma na celu zwiększenie nadzoru nad procesem wyładunku zwierząt przywiezionych do rzeźni oraz kontroli nad postępowaniem ze zwierzętami przeznaczonymi do uboju. Wprowadzenie tego rozwiązania jest spełnieniem postulatów zarówno organizacji, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, jak również organizacji skupiających rolników i hodowców zwierząt gospodarskich – napisał wiceminister Kołakowski.
Jednocześnie MRiRW nie przewiduje wprowadzenie obligatoryjnego monitoringu środków transportu zwierząt. Tą materię określają bowiem przepisy Unii Europejskiej, które obowiązują wprost we wszystkich państwach członkowskich UE.
- Ministerstwo nie przewiduje wprowadzania przepisów, które stawiałyby wyższe wymagania odnośnie do zatwierdzonych środków transportu dla zwierząt niż stosowane w innych państwach członkowskich UE – podsumował L. Kołakowski.
wk
Fot. Envato Elements
Najważniejsze tematy