Na liście przedsiębiorstw energochłonnych zabrakło producentów mięsa!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na liście przedsiębiorstw energochłonnych zabrakło producentów mięsa!

16.11.2022autor: Karol Pomeranek

Z dużym niepokojem branża mięsna obserwuje rządowe propozycje zawarte w dokumencie „Program wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych”. – Zostaliśmy pominięci – grzmią przedstawiciele Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

Branża mięsna patrzy na propozycje z niepokojem

–  „Program wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych” realizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma być rządową odpowiedzią na drastycznie rosnące koszty energii i wspierać polskie przedsiębiorstwa, tak aby mogły one kontynuować działalność, a jednocześnie nie przenosić zwiększonych kosztów prowadzonej działalności na konsumentów – czytamy w ostatnim stanowisku UPEMI pod dużo mówiącym tytułem „Konkurs piękności czy rządowe wsparcie? Branża mięsna nie jest energochłonna”.

– Program ten realizowany jest w oparciu decyzję Komisji Europejskiej dotyczącej „Tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy”. Polscy przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na ostateczny kształt programu. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia. Jedną z branż, która z niepokojem patrzy na propozycje jest branża mięsna. 
r e k l a m a

Rządowy program wsparcia nie uwzględnia branży mięsnej 

Członkowie tej branżowej organizacji mają żal, że projekt rządowego programu wsparcia nie uwzględnia branży mięsnej, która od dłuższego czasu zmaga się z rosnącymi kosztami nośników energii

Jak czytamy w stanowisku, nie tylko branża mięsna, ale również pozostali producenci żywności ostrzegali, że w przypadku braku szybkiej pomocy państwa koszty podwyżek cen energii będą musiały być przeniesione na konsumentów. Tymczasem zaś producenci nie mogą jednak w nieskończoność podnosić cen swoich produktów, z uwagi na ograniczenia nabywcze Polaków. 

– Jeśli polscy producenci będą zmuszeni do jeszcze większych podwyżek cen, ich miejsce zajmą towary z krajów trzecich. 

Prezes UPEMI: Naszego głosu najwyraźniej nie posłuchano

Wiesław Różański, prezes zarządu UPEMI przypomina, iż już w czerwcu a następnie we wrześniu i październiku organizacja informowała stronę rządową o tym, że wzrost kosztów nośników energii w branży mięsnej sięga od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent. 

– Jednocześnie apelowaliśmy do decydentów o przygotowywanie mechanizmów wsparcia dla hodowców i producentów mięsa. Jak zawsze deklarowaliśmy naszą pomoc i wiedzę na temat sytuacji w branży i jej potrzeb. Ostatnie informacje jakie do nas dotarły wskazują na to, że naszego głosu najwyraźniej nie posłuchano i nie uwzględniono, ponieważ na liście przedsiębiorstw energochłonnych zabrakło producentów mięsa.

„Nie rozumiemy przesłanek braku włączenia branży mięsnej do programu wsparcia”

W ocenie Agnieszki Jamiołkowskiej, dyrektor zarządzającej UPEMI, sytuacja nie powinna wyglądać tak, że organizacja jest zmuszona do opiniowania lub krytykowania przedstawianych rozwiązań. 

– Zdecydowanie bardziej efektywne byłoby konsultowanie się z branżą już na samym początku procesu, tak aby móc uwzględnić jej potrzeby i obecną sytuację. Ułatwi to życie samym przedsiębiorcom jaki i przedstawicielom rządu. Nie rozumiemy przesłanek braku włączenia branży mięsnej do programu wsparcia, skoro uwzględniono np. konserwowanie i przetwarzanie owoców czy ziemniaków. Przetwarzanie i konserwowanie mięsa oraz produkcja wyrobów z mięsa nie może odbyć się bez wykorzystania nośników energii. Czy naprawdę chcemy konsumentom serwować ciągłe podwyżki cen mięsa i wędlin?
fot.: Pixabay
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Odsadki do opasu z gospodarstwa ekologicznego

Hodowla krów mamek i sprzedaż odsadków z ekologicznych gruntów to pomysł na biznes Dariusza Raczko. Jak wygląda hodowla w Rąbieżu? Czy da się zarobić na mięsnych odsadkach z ekologii?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Branża mięsna nie zamierza stać z założonymi rękoma – co planuje?

  UPEMI podkreśla, że branża mięsna nie może reagować jedynie na afery wokół mięsa, ale również przekazywać twarde fakty i dowody na to, w jaki sposób wytwarzane są polskie produkty. Jakie ma plany w tym zakresie?

czytaj więcej
Aktualności

Wysokie koszty produkcji położą branżę mięsną? Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Podczas tegorocznych targów Polagra zapytano ekspertów o przyszłość polskiej branży mięsnej. Z jakimi barierami będą musieli zmierzyć się producenci?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)