Mleko w Rosji: liczy się skala
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mleko w Rosji: liczy się skala

06.02.2021autor: Marcin Jajor

Czołowe gospodarstwo mleczarskie w Rosji rośnie w siłę. Każdego dnia dostarcza 3 tys. ton mleka!

Na początku lutego br. dzienna produkcja mleka w gospodarstwach EkoNiva w Rosji przekroczyła 3 tys. t. To jedno z flagowych przedsiębiorstw mlecznych w Rosji, które znajduje się w pierwszej piątce największych producentów mleka na świecie.

Jej rozwój w obrębie dostaw mleka zaczął się 1 września 2007 roku wraz z otwarciem fermy liczącej 1200 krów w obwodzie woroneskim. Dziesięć lat później dzienna produkcja mleka wzrosła do 1 tys. t, w 2019 roku do 2 tys. t, a już półtora roku później do rekordowych 3 tys. t. Obecnie firma posiada 41 kompleksów hodowli bydła, ponad 105 tys. krów w 13 regionach Rosji, dysponuje łącznie ok. 631 tys. ha i zatrudnia ok. 14 tys. osób.

Ważniejsza od ilości mleka jest jego jakość, a bezpośredni wpływ na nią ma komfort i zdrowie krów, przekonuje firma. – Nasze nowe gospodarstwa są jak pięciogwiazdkowe hotele – mówi Ramon Schenk, zastępca dyrektora generalnego EkoNiva. Jak podkreśla zwierzęta mają dużo miejsca, posiadają wygodne legowiska oraz dysponują zbilansowaną dawką pokarmową. Ponadto bydło ma dostęp do okólników na świeżym powietrzu.

EkoNiva nie spoczywa jednak na laurach. Jak czytamy w informacji prasowej firmy, stale doskonali własne dawki pokarmowe i poprawia genetykę zwierząt, korzystając z nasienia najlepszych buhajów świata. Przynosi to wymierne efekty. Średnia wydajność dzienna krów to 28 kg, co ma pozwalać na znaczne ograniczenie kosztów jednostkowych produkcji.  

Dalsze plany rozwoju przewidują oddanie do użytku czterech kolejnych gospodarstw, rozszerzenie działalności przetwórczej i eksportu produktów mleczarskich m.in. do Chin, które stanowią dla rosyjskiego koncernu bardzo atrakcyjny rynek. Priorytetem pozostaje jednak nadal rynek krajowy, gdzie produkty z logo EkoNiva są sprzedawana łącznie w ok. 18 tys. sklepów.

mj/EcoNiva/zdjęcie poglądowe
autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czym jest mleko A2/A2 i dlaczego warto je pić?

To dziwne oznaczenie to wariant beta-kazeiny, który był powszechny w mleku krowich praprzodków, a przez wieki na drodze selekcji ku wydajności (rasa hf!) został prawie zupełnie wyeliminowany. Czy słusznie?

czytaj więcej

Fonterra – masło przekracza cenę 5 tysięcy dolarów

Trzecia tegoroczna aukcja produktów mlecznych na platformie GDT zakończyła się wynikiem dodatnim. Indeks cen wzrósł o 1,8%, a obroty w porównaniu do aukcji z 19 stycznia br. spadły o 3% do 28,7 tys. t. Największym wygranym tej aukcji była sproszkowana maślanka, której cena wzrosła o 10,7% do 3180 dolarów/t.

czytaj więcej

Jak skarmiać bydło świeżym wywarem gorzelnianym?

O tym, że suszony wywar gorzelniany, czyli tzw. DDGS jest wartościową paszą i z powodzeniem można ją stosować zarówno w intensywnym opasie byków, jak i żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych, nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak co do wartości pokarmowej świeżego wywaru zbożowego wielu rolników ma już wątpliwości, a jeden z naszych Czytelników wprost zadał takie pytanie: czy faktycznie wywar zbożowy plus sama słoma to taka dobra dawka dla byków opasowych, jak twierdzi doradca żywieniowy oferujący sprzedaż takiej paszy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)