Ekoschemat Dobrostan zwierząt: sporo korzystnych zmian dla hodowców!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: sporo korzystnych zmian dla hodowców!

31.07.2023autor: wk

  Zamiast obowiązkowego rejestru wypasu lub wybiegu, hodowcy krów mamek lub opasów będą mogli składać w ARiMR oświadczenie dotyczące przebiegu realizacji zobowiązania w gospodarstwie. Na tej podstawie Agencja naliczy płatność dobrostanową. Pojawiło się sporo innych zmian! Zobacz!

Do konsultacji społecznych zostało rozesłane rozporządzenie w sprawie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach ekoschematów na rzecz dobrostanu zwierząt Planu Strategicznego dla WPR 2023- 2027. Projekt wprowadza zmiany w stosunku do rozporządzenia z kwietnia tego roku.

- Zmiany proponowane w niniejszej nowelizacji rozporządzenia wynikają przede wszystkim z postulatów zgłaszanych przez organizacje branżowe zrzeszające producentów bydła mięsnego, a także z uwag zgłaszanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zmiany dla hodowców bydła

Zgodnie z przepisami kwietniowego rozporządzenia dobrostanowego rolnik realizujący w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt w ramach PS WPR praktykę polegającą na zapewnieniu wypasu lub na zapewnieniu wybiegu dla krów mamek (utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach) lub opasów zobowiązany jest prowadzić rejestr odpowiednio wypasu lub wybiegu krów mamek lub opasów. Po okresie realizacji zobowiązania w ramach danej praktyki rejestr wypasu lub wybiegu jest przekazywany ARiMR i m.in. na tej podstawie wyliczana jest wysokość płatności dobrostanowej do krowy mamki lub opasa.

Obecnie proponuje się, aby rolnik mógł opcjonalnie prowadzić rejestr wypasu lub wybiegu w odniesieniu do krów mamek (utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach) lub opasów lub złożyć stosowne oświadczenie, w którym określi w sposób uproszczony przebieg realizacji zobowiązania w gospodarstwie, co stanowić będzie podstawę do wyliczenia płatności dobrostanowej.

- Proponowane zmiany są korzystne dla rolników i powinny przyczynić się do zwiększenia możliwości ubiegania się o płatność dobrostanową przez rolników realizujących praktyki polegające na zapewnieniu wypasu lub na zapewnieniu wybiegu w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach i wariantu Dobrostan opasów w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt PS WPR 2023-2027 – przekonuje resort rolnictwa w uzasadnieniu rozporządzenia.

W związku z proponowaną zmianą powyższych przepisów proponuje się również zmianę przepisów określających sposób ustalania wysokości kar stosowanych w przypadku niewypasania lub niezapewnienia wybiegu zwierzętom objętym praktykami wypasu lub wybiegu w ramach wariantów Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach oraz Dobrostan opasów.

r e k l a m a

Zmiany dla hodowców koni

W odniesieniu do wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach proponuje się doprecyzowanie, że oświadczenie dotyczy wymogu zapewnienia koniom wypasu lub dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej, co najmniej przez 140 dni w okresie pastwiskowym.    

Nowe terminy i zasady 

W odniesieniu do wariantu Dobrostan opasów płatność przysługuje pod warunkiem, że w gospodarstwie przez co najmniej 120 dni utrzymywany był co najmniej 1 opas w wieku kwalifikującym go do płatności, czyli od ukończenia 4 miesiąca życia:

·       w przypadku bydła opasowego, które nie pochodzi od krów mamek objętych wariantami dobrostanowymi lub o masie 300 kg, czyli w wieku 8 miesięcy 

·       w przypadku bydła opasowego, które pochodzi od krów mamek objętych wariantami dobrostanowymi.

Uszczegółowienie przepisów

Mając na uwadze, że wariant Dobrostan opasów, dotyczy ulepszenia warunków chowu zwierząt przeznaczonych na rzeź, a nie sztuk przeznaczonych do dalszego chowu (na remont stada) zaproponowano zmianę przepisów kwietniowego rozporządzenia dobrostanowego polegającą na tym, że bydło wskazane w komputerowej bazie danych jako przeznaczone na opas i uwzględnione w płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów nie będzie mogło być uwzględnione w przyszłości w płatnościach w ramach wariantów:

·       Dobrostan krów mlecznych,

·       Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,

·       Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym,

w odniesieniu zarówno do rolnika, któremu została przyznana płatność dobrostanowa w ramach wariantu Dobrostan opasów, jaki i innego posiadacza tego zwierzęcia.

Zasady ustalania powierzchni bytowych

W nowelizacji rozporządzenia proponuje się także doprecyzowanie przepisów regulujących sposób ustalania wielkości powierzchni bytowych dla zwierząt różnych posiadaczy, które mogą być utrzymywane jednocześnie w gospodarstwie, bez wydzielonych sekcji dla tych zwierząt, poprzez dodanie do tej wielkości zewnętrznej powierzchni bytowej.

Ponadto z uwagi na fakt, iż przepisy IRZ dopuszczają przebywanie tego samego zwierzęcia u dwóch rolników tego samego dnia, to w rozporządzeniu proponuje się uregulować sytuację, gdy dane zwierzę zostanie przeniesione do innego rolnika w okresie realizacji przez niego zobowiązania dobrostanowego, to dzień przeniesienia tego zwierzęcia wlicza się do okresu przebywania u dotychczasowego posiadacza tego zwierzęcia.

Stawka planu poprawy dobrostanu

W rozporządzeniu proponuje się wskazanie, że kwota przeznaczona na refundację kosztów transakcyjnych poniesionych z tytułu sporządzania planu poprawy dobrostanu zwierząt w wysokości 1200 zł w odniesieniu do jednego gatunku zwierzęcia, a w przypadku drobiu – w ramach wszystkich gatunków ptaków.  

wk

Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Nowoczesna obora z systemem chłodzenia krów: dysze, wentylatory i kurtyny

System chłodzenia krów to dobra inwestycja – przekonują Magdalena i Jacek Kalakowie z Gorzupi (woj. wielkopolskie). Co sprawdziło się, a co zrobiliby nieco inaczej po roku użytkowania obory?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy 2023: Dokumenty i terminy w dobrostanie zwierząt. Nie zapomnij o tym!

Dokumentacja przy realizacji ekoschematu "Dobrostan zwierząt" zaczyna się na wielu rejestrach, kończy na oświadczeniach, po drodze wymagając od hodowców zapamiętania i przestrzegania dokładnych terminów. O czym rolnik musi pamiętać, jeśli chce dostać dopłatę?

czytaj więcej

Fermy przemysłowe – intensywna produkcja zwierzęca, a dobrostan

Ile w Polsce jest ferm przemysłowych oraz co to właściwie znaczy „ferma przemysłowa” pytają posłowie opozycji, którzy twierdzą, że takie instalacje stanowią duże zagrożenie dla środowiska oraz utrudniają zapewnienie zwierzętom zasad dobrostanu. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że na każdej fermie hodowlanej stosuje się zasadę „pięciu swobód”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)