Dostawcy mleczarni Turek: Wybieramy lepsze zło
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dostawcy mleczarni Turek: Wybieramy lepsze zło

25.03.2020autor: Marcin Jajor

– To nie jest dobra decyzja z punktu widzenia naszych dostawców, ale wybieramy lepsze zło. Chodzi o to, żeby pociąg zwolnił ale za to cały czas jechał – mówi Grzegorz Dzikowski, prezes Zrzeszenia Producentów i Dostawców Mleka „Mlektur” w rozmowie z „top agrar Polska”.

Zrzeszenie Producentów i Dostawców Mleka „Mlektur” reprezentuje znakomitą większość hodowców, dostawców białego surowca do Mleczarni Turek. Jak zaznacza Grzegorz Dzikowski, prezes organizacji, krowa nie jest jak krzak pomidora, którego można wyrwać i działalność się kończy. Są rolnicy, którzy pobudowali nowe obory i mają kredyty do spłacenia. Dostosowanie się do wymogu ograniczania dostaw będzie w ich przypadku niezwykle trudne.

Co gorsza, od niedawna dostawcy mleczarni w Turku odstawiają mleko w ramach nowej umowy, w obrębie której bieżący rok jest rokiem „bazowym”, tzn., na podstawie ilości wyprodukowanego mleka będzie ustalana ilość dostaw z poszczególnych gospodarstw na kolejne 4 lata. Stąd, biorąc pod uwagę stosunkowo dobrą koniunkturę, rolnicy nastawili się raczej na rozwój stad i zwiększanie produkcji. To zaowocowało wzrostem od końca ubiegłego roku dostaw białego surowca o ok. 6–7%.

– Cała gospodarska wyhamowuje i nie wierzę w to, że kryzys nie dotknie również rolnictwa. Będzie to dotyczyć głównie cen, które spadną i nie ma się co się łudzić, że będzie inaczej. A zatem problem koronowirusa dopiero przed nami – mówi Dzikowski, zaznaczając, że to co można zrobić w tych okolicznościach to z trudem, ale jednak zaakceptować stawiane przez mleczarnie warunki. Zgodnie z jego relacją zakład cały czas jednak intensywnie pracuje nad potencjalnymi możliwościami zbytu nadwyżki produkcji, stąd ograniczenie dostaw mleka zostało tymczasowo wstrzymane do piątku 27 marca br.

– Niezależnie od tych niekorzystnych okoliczności życzę wszystkim dostawcom mleczarni Turek spokojnych i zdrowych świąt Wielkiej Nocy – mimo, że w tym roku będą nieco inne niż zawsze – podsumowuje Dzikowski.

mj/foj.Sierszeńska
autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Wraca ocena wartości użytkowej bydła mlecznego

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wraca do oceny wartości użytkowej bydła. Warunkiem wykonania usługi będzie jednak zgoda rolnika. Wprowadzono także dodatkowe zasady bezpieczeństwa tak, aby nie rozprzestrzenić koronawirusa.

czytaj więcej
Rynek mleka

Rynek mleka w opałach

O komentarz do sytuacji na rynku mleka oraz trudnej sytuacji dostawców mleczarni w Bieruniu, którym wypowiedziano umowy poprosiliśmy Romana Włodarza, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej.

czytaj więcej
Bydło mleczne

PFHBiPM zawiesiła prowadzenie oceny użytkowej bydła mlecznego

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka uważa, że w obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. W związku z tym zawiesiła prowadzenie oceny wartości użytkowej bydła i ksiąg hodowlanych. Co to oznacza dla rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)