Wraca ocena wartości użytkowej bydła mlecznego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wraca ocena wartości użytkowej bydła mlecznego

02.04.2020autor: wk

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wraca do oceny wartości użytkowej bydła. Warunkiem wykonania usługi będzie jednak zgoda rolnika. Wprowadzono także dodatkowe zasady bezpieczeństwa tak, aby nie rozprzestrzenić koronawirusa.

16 marca PFHBiPM wstrzymała próbne udoje mleka w gospodarstwach mlecznych, których bydło jest pod oceną wartości użytkowej. Decyzja dotyczyła także zadań hodowlanych i była związana z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz bezpieczeństwem zdrowotnym hodowców bydła mlecznego i producentów mleka.

- Bardzo dobrze rozumiemy słowa premiera RP, który bezpośrednio uczulał Polaków do ograniczenia kontaktów z osobami postronnymi, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa – tłumaczył wtedy Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Teraz Federacja poinformowała, że od 6 kwietnia wznawia świadczenie najistotniejszej dla hodowców usługi, którą jest ocena wartości użytkowej. Decyzja wynikała ze świadomości, jak trudne jest zarządzenie stadem bez wyników z oceny wartości użytkowej bydła oraz w związku z mnóstwem sygnałów wyrażających obawy dotyczące konsekwencji braku bieżącej wiedzy na temat stanu utrzymywanych zwierząt.

r e k l a m a
Ale nie wszystko będzie po staremu. Przeprowadzenie usługi w kwietniu będzie uzależniona od decyzji rolnika i tylko po wcześniejszej konsultacji.

 - Jedynie jednoznaczna zgoda na usługę, jest dla nas podstawą do wyznaczenie dogodnego terminu i wizyty naszego pracownika - napisał w komunikacie PFHBiPM. 
Próbne udoje będą prowadzone przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Wszyscy pracownicy Federacji zostali wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej oraz przeszkoleni na temat zasad postępowania. Wdrożone zostały także specjalne procedury precyzujące zasady prowadzenia próbnych dojów w warunkach podwyższonego bezpieczeństwa i higieny pracy. 

- Mamy pewność, że mimo oczywistych utrudnień, nasza usługa będzie świadczona na najwyższym poziomie. Jest dla nas niezwykle ważne, że dostarczane na bieżąco wyniki oceny pozwolą Państwu na spokojną hodowlę i efektywną produkcję mleka. Jednocześnie przypominamy, że cały czas pozostajemy do Państwa dyspozycji on-line. Zachęcamy do korzystania z  konsultacji naszych specjalistów Doradztwo On-Line żywieniowe i ogólne za pośrednictwem formularza kontaktowego oraz live-chatu na naszej stronie www.pfhb.pl - czytamy w komunikacie PFHBiPM. 

PFHBiPM zatrudnia w skali całego kraju pond 1,1 tys. osób, którzy pracują na rzecz hodowców bydła i producentów mleka. Prowadzi m.in. ocenę wartości użytkowej bydła mlecznego w Polsce, która pomaga maksymalizować zyski producentom mleka. Pod kontrolą użytkowości jest ok. 800 tys. sztuk bydła mlecznego, które znajduje się w ponad 20 tys. obór mlecznych.

O tym, w jaki sposób brak prowadzonej oceny wpływał na produkcję mleka u rolników, przeczytasz TUTAJ.

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Polski buhaj na podium oceny wartości hodowlanej

W ostatniej, kwietniowej ocenie wartości hodowlanej buhajów polski buhaj, pierwszy raz w erze oceny genomowej, zajął pierwsze miejsce, bijąc na łopatki tysiące buhajów hodowlanych. 

czytaj więcej
Bydło mleczne

Forum Spółdzielczości Mleczarskiej przesunięte o rok z powodu koronawirusa

Z powodu epidemii koronawirusa 18 edycja Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej została przesunięta o rok. Nowa data to 08-10 września 2021 roku. O decyzji poinformowała Agnieszka Maliszewska, organizator Forum i prezes Polskiej Izby Mleka.

czytaj więcej
Bydło mleczne

PFHBiPM zawiesiła prowadzenie oceny użytkowej bydła mlecznego

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka uważa, że w obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. W związku z tym zawiesiła prowadzenie oceny wartości użytkowej bydła i ksiąg hodowlanych. Co to oznacza dla rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)