r e k l a m a
Partnerzy portalu
Nadciąga kolejny front z silnymi wiatrami
16.02.2022autor: Janusz Biernacki

W ciągu najbliższych czterech dni towarzyszyć nam będą ponownie silne wiatry. Chwilami nieco słabsze we wschodniej części kraju, a nad morzem w porywach przekraczające 100 km/godz.
IMGW wydał kolejne ostrzeżenie meteorologiczne na najbliższe 4 dni, tj. od środy do soboty i dotyczy ono silnego wiatru. W poszczególnych dniach i rejonach kraju zagrożenie będzie zmienne, od pierwszego do trzeciego stopnia. Najsilniej będzie wiało w czwartek, w pasie nadmorskim (patrz mapa).

Środa; 16.02.2022
Tego dnia synoptycy przewidują silny wiatr 2 stopnia w woj. lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim oraz w pasie nadmorskim. Na tych terenach średnia jego prędkość wyniesie 70–90 km/godz., a w porywach od 90 do 115 km/godz.
W pozostałych województwach, z ostrzeżeniem 1-stopnia, średnia prędkość wiatru będzie oscylowało w przedziale od 55–70 km/godz., a w porywach do 90 km/godz. (patrz mapa).

Czwartek; 17.02.2022 r.
Tego dnia silny wiatr będzie wiał w zachodniej połowie kraju i na południu, a największą prędkość osiągnie w pasie nadmorskim, gdzie zagrożenie oszacowano na 3-stopnia. Oznacza to, że średnia jego prędkość wyniesie powyżej 90 km/godz., a w porywach przekroczy 115 km/godz.
We wschodniej połowie Polski ostrzeżenie ma wartość 1-stopnia (patrz mapa).

Piątek; 18.02.2022 r.
Na piątek prognozowany jest układ i prędkość wiatrów analogicznie jak w czwartek, ale bez ostrzeżenia 3-stopnia dla strefy przymorza (patrz mapa).

Sobota; 19.02.2022 r.
W sobotę silny wiatr wystąpi równomiernie w całym kraju, z nasileniem zagrożenia drugiego stopnia, czyli w porywach jego prędkość wyniesie od 90 do 115 km/godz., a średnia prędkość będzie w przedziale od 70 do 90 km/godz. (patrz mapa).

Ostrzeżenia te mają na celu przestrzec, m.in. rolników, by zabezpieczyli swój sprzęt, maszyny, a przede wszystkim obiekty gospodarskie, przed stratami. W tym celu należy, jeśli to możliwe, schować maszyny i inny ruchomy majątek do pomieszczeń zamkniętych lub przenieść go w bezpieczniejsze miejsce, np. poza zasięg starych drzew. Ponadto, dobrze zamknąć wszystkie drzwi i wzmocnić elementy konstrukcyjne, które mają duże wystające powierzchnie, zwłaszcza w niedokończonych, budowanych czy naprawianych obiektach.
[bie]

Janusz Biernacki
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a