Joskin: sposoby na aplikację gnojowicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Joskin: sposoby na aplikację gnojowicy

19.03.2021autor:

Gnojowica – płynny nawóz naturalny o dużym potencjale użyźniającym. Pozwala na zwiększenie wydajności użytków zielonych i upraw przy ograniczonych kosztach. Jego efektywność zależy jednak od sposobu w jaki dostarczamy go do gleby. Firma Joskin zestawiła najpopularniejsze metody do aplikacji uwzględniając m.in. straty składników naturalnych.

Częstym widokiem na polskich polach jest zwyczajne rozlewanie gnojowicy na powierzchnię pola. Jest to metoda prosta i prosta i najtańsza pod względem inwestycji w sprzęt. Płaszczowe rozlewanie gnojowicy jest jednak mało precyzyjne, a w przypadku stosowania tej metody na użytkach zielonych powoduje zanieczyszczeniem roślin. Rozbita na drobne krople gnojowica traci swoje składniki lotne, uwalniając je do atmosfery i jednocześnie powoduje znaczną emisję przykrego zapachu. W zależności od gęstości nawozu oraz warunków atmosferycznych  straty NH3 mogą sięgać nawet 100%.

Rampy rozlewające

Pojawienie się ramp rozlewających było wielką rewolucją w rolnictwie. Dzięki dużej szerokości pozwalają one na szybsze rozprowadzanie gnojowicy na dużych powierzchniach. Rozlewając ją jak najbliżej celu, ograniczają jej kontakt z powietrzem, co zapobiega jej rozpylaniu. Zapewniają w ten sposób istotne ograniczenie strat amoniaku w wyniku ulatniania. Znacznie zwiększa się wtedy wydajność azotu, a rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów jest o wiele mniejsze. Poprawie ulega niewątpliwie precyzja aplikacji nawozu, gnojowica jest doprowadzana do gleby poprzez rozmieszczone co 25-30 cm węże rozlewające. Przepływ nawozu przez węże o średnicy ok. cm stwarza wątpliwości co do równomierności nawożenia. Aby temu zapobiec rampy są wyposażone w jeden lub więcej rozdzielaczy. Rozdzielacze te, dzięki systemowi samoostrzących tarczowych noży, zamontowanych na przeciwnożach, zapewniają miksowanie gnojowicy zawierającej ciała włókniste oraz systematyczne cięcie wszystkich ciał obcych, jakie się w niej znajdują.   Zależnie od sposobu użytkowania wyróżnia się dwa zasadnicze typy ramp:

  • Rampy z wężami wleczonymi. Mają one duże znaczenie agronomiczne - dzięki miękkim wężom spustowym rozprowadzającym nawóz naglebowo, rampy rozlewają go u podstawy roślin, nie spowalniając ich wzrostu.
  • Rampy płozowe. Oparte na podobnej konstrukcji, są one dodatkowo wyposażone w płozy, które wywierają stały nacisk na podłoże dzięki systemowi listew na sprężynach. Rozgarniając rośliny, płozy gwarantują precyzyjne dostarczenie składników odżywczych jak najbliżej podstawy pędów bez ochlapywania liści i zanieczyszczania paszy. Z tego względu taki osprzęt idealnie nadaje się do nawożenia łąk.
r e k l a m a

Aplikatory łąkowe

Sposób ich działania spełnia jasno określony cel - nawożenie wierzchniej warstwy gleby przy jednoczesnym zachowaniu istniejącej okrywy roślinnej. Aby spełnić tę rolę, składają się one z elementów kopiujących, których zadaniem jest utrzymanie stałego kontaktu z podłożem, niezależnie od napotkanych nierówności, przy jednoczesnym wywieraniu stałego nacisku, tak by elementy robocze mogły naciąć glebę. Te ostatnie mogą być dwojakiego rodzaju - talerze tnące lub talerze stożkowe.

  • Pracując z talerzami tnącymi maksymalna głębokość roboczą wynosi 3 cm. Rozmieszczone są w regularnych odstępach, co zapewnia optymalny rozstaw poprzeczny, ścinają trawę i znaczą płytką bruzdę w glebie. Gnojowica jest następnie wlewana w środek tej bruzdy za pomocą stożków wtryskujących poprzedzonych płozami. W ten sposób można uniknąć strat przez ulatnianie i przykrych zapachów w około 85%.
  • Aplikatory ze stożkowymi talerzami umożliwiają głębszą aplikację gnojowicy (na ogół na 6 cm, w zależności od ustawienia i nacisku na talerze). Talerze najpierw tworzą bruzdę, do której stożki wtryskujące równomiernie wprowadzają nawóz, nie brudząc roślin. Ponieważ trafia on pod powierzchnię gleby, jest szybciej przyswajany przez korzenie i zapewnia szybszy wzrost i większą wydajność okrywy roślinnej. Aplikacja doglebowa zapobiega również powstawaniu przykrych zapachów i ulatnianiu się amoniaku do atmosfery w ponad 95%, jednocześnie zmniejszając ryzyko wypłukania gnojowicy przez niespodziewany deszcz.

Aplikatory doglebowe

Mają one na celu stworzenie jak najkorzystniejszych warunków wzrostu upraw. W tym celu pełnią podwójną funkcję: wykonują pełną podorywkę ścierniska, a jednocześnie wprowadzają gnojowicę do gleby. Dzielą się one na aplikatory zębowe i talerzowe.

  • Modele z zębami umożliwiają pracę na głębokości do 15 cm. Sztywne zęby są przeznaczone raczej do gleb piaszczystych, a sprężyste lepiej się sprawdzą na gruntach cięższych lub kamienistych. Podczas pracy najpierw zęby nacinają glebę, po czym znajdujące się tuż za nimi stożki wtryskujące wprowadzają do niej gnojowicę, co gwarantuje doskonałe spulchnienie ziemi, przy zachowaniu stałej głębokości aplikacji, wybranej przez rolnika.
  • Aplikatory talerzowe wyposażone w 2 rzędy zagiętych, ząbkowanych talerzy mogą osiągać głębokość roboczą do 10 cm. Pierwszy rząd nacina glebę, tworząc w niej rowek, do którego stożki wtryskujące, umieszczone obok talerzy, wprowadzają gnojowicę. Talerze w drugim rzędzie, zagięte w przeciwną stronę w stosunku do talerzy pierwszego rzędu, przykrywają gnojowicę. Modele te, choć wymagają większej mocy, gwarantują jeszcze lepsze mieszanie nawozu z ziemią.

opr.łs
źródło, fot.: Joskin


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wirtualne zwiedzanie ocynkowni w Trzciance – Joskin Pro Days

Zamiast 20 edycji drzwi otwartych, firma Joskin od 23 grudnia udostępni wirtualny spacer po firmowym salonie naszpikowanym maszynami. Będzie też wyjątkowa okazja do poznania ocynkowni znajdującej się w Trzciance.

czytaj więcej
Testy maszyn

Test: Joskin Modulo2 11000 ME

Udana beczka – tak w dwóch słowach można określić testowany beczkowóz Joskin Modulo 2.

czytaj więcej

Joskin wprowadza 3 nowe barierki do przyczep Betimax

Podczas transportu bydła najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz komfort właściciela i przewożonych zwierząt. Z myślą o tym, firma Joskin wprowadza do oferty 3 rodzaje barierek do przyczep Betimax.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)