Specustawa ASF: Wojsko, Policja, Straż Graniczna i Straż Pożarna pomogą w odstrzale dzików!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Specustawa ASF: Wojsko, Policja, Straż Graniczna i Straż Pożarna pomogą w odstrzale dzików!

27.01.2020autor: wk

Odstrzał dzików to priorytet walki z afrykańskim pomorem świń. W tym celu została przygotowana specjalna ustawa, która ma umożliwić służbom mundurowym wzięcie udział w polowaniach. Poza tym rząd zamierza się skupić na zbieraniu padłych dzików oraz wprowadzania zasad bioasekuracji. 

O sprawę walki z afrykańskim pomorem świń zapytał w Sejmie poseł Andrzej Gawron z Prawa i Sprawiedliwości.

- Niektórzy rolnicy całkowicie nastawili się na hodowlę świń, zadłużając gospodarstwo, czasami biorąc duży kredyt, i teraz mają obawy o swoją przyszłość. W kontekście tych dyskusji zawsze pojawia się temat redukcji dzików czy też odnajdywania dzików padłych i utylizacji. Prosiłbym o szczegółową informację, jakie działania są podejmowane w tej sprawie – redukcji dzików, bioasekuracji - mówił poseł A. Gawron.

Zdaniem wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego szansę na poprawę walki z ASF daje przygotowana przez posłów tzw. specustawa w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

-  W czym ona przynosi przełom? W tym, że opisuje i stwarza nowe instytucje, czyli nowe możliwości, w postaci odstrzału dzików wykonanego na konkretnym obszarze, z nakazu wydanego przez wojewodę, na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii, w drodze rozporządzenia, na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych - tłumaczył wiceminister Giżyński, który podkreślił, że teraz do dzików będą także mogli strzelać mundurowi posiadający uprawnienia myśliwych.

r e k l a m a
Funkcjonariusze Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej będą formowani w doraźne zgrupowania zadaniowe, które będą powoływane na wniosek wojewody przez ministra spraw wewnętrznych i administracji lub ministra obrony narodowej.

- Są oczywiście określone sposoby funkcjonowania zgrupowań zadaniowych. W przypadku gdy one są wieloformacyjne, czyli składają się z funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej, dowodzi oficer wskazany przez dowódcę na poziomie sobie właściwym, czyli obszaru, za który konkretny dowódca, konkretna jednostka organizacyjna Policji biorą odpowiedzialność. W przypadku wojska jest to oficer wskazany przez odpowiedniego dowódcę właściwego dla miejsca działania - mówił wiceminister Giżyński.

Wiceminister Giżyński poinformował, że służby cały czas bardzo intensywnie pilnują wschodnie granicy. Na przejściach wyłożone są maty dezynfekcyjne a funkcjonariusze Krajowej Administracji Podatkowej i Inspekcji Weterynaryjnej kontrolują przywóz żywności. Do tej pory, w samym tylko województwie podkarpackim, zarekwirowano 38 t. potencjalnie niebezpiecznych produktów żywnościowych.

Przedstawiciel rządu podkreślił, że podstawy strategii walki z ASF pozostają niezmienne i są nimi: redukcja populacji dzików, likwidowanie znalezisk padłych dzików i bioasekuracja. Wszystko zgodnie z wiedzą naukową oraz zaleceniami Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności - EFSA.

- Natomiast jest hierarchia w zakresie oceny skutków działania, które ma na celu jak najszybsze zlikwidowanie ASF na konkretnym obszarze. Jest całkowicie oczywiste, że redukcja populacji dzików jest działaniem najważniejszym - podsumował Szymon Giżyński.   wk

Fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wojsko znów sprzedaje ciągniki Ursus, przyczepy i kosiarki rotacyjne

Po krótkiej przerwie Agencja Mienia Wojskowego organizuje w marcu kolejne przetargi na używany sprzęt wojskowy. Podobnie jak w poprzednich przetargach także i teraz na listach sprzedawanego sprzętu znajdują się także ciągniki Ursus, przyczepy rolnicze i kosiarki rotacyjne.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Specustawa ASF w praktyce, czyli zbiorowe polowania na dziki (FILM)

Skończył się  zimowy sezon polowań zbiorowych na grubego zwierza. Systematyczne zwiększanie areału upraw kukurydzy spowodowało kilkukrotny wzrost populacji dzików w stosunku do jego stanu sprzed czterdziestu lat. Dlatego odstrzał tych zwierząt jest konieczny.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Tragiczny pożar w firmie sprzedającej maszyny rolnicze. Miliony złotych strat!

Kilkanaście zastępów straży pożarnej gasiło pożar, który wybuchł w hali magazynującej sprzęt rolniczy w Kazimierzówce (woj. lubelskie). Przyczyny pożaru nie są znane, ale wiadomo, że straty materialne liczone są w milionach złotych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)