Resort środowiska: dzików jest mniej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Resort środowiska: dzików jest mniej

13.10.2021autor: wk

Spada liczba dzików, przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W ostatnich latach myśliwi pozyskali ich 1,2 mln sztuk. Jednocześnie w 7 powiatach, będących „świńskimi zagłębiami”, szykuje się dodatkowy odstrzał.

Sejmowa komisja rolnictwa wysłuchała informacji na temat wykonania planu polowań oraz działań zmierzających do zapewnienia realizacji przez Polski Związek Łowiecki odstrzału sanitarnego, które przedstawiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

– Problemu związanego z ASF-em nie da się rozwiązać bez merytorycznej dyskusji. A teraz jest bardzo dużo emocji i przerzucanie się odpowiedzialnością – mówił w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, który bronił myśliwych podkreślając, że podczas epidemii Covid -19 była zakaz polowań zbiorowych.

Minister przedstawił następujące dane:  

  • W obecnym łowieckim roku gospodarczym 2021/2022 (kończy się 31 marca), w okresie od 1 kwietnia pozyskano 108 301 dzików, w tym w tym 66 210 szt. w ramach odstrzału sanitarnego, przy liczbie 1 679 433 polowań indywidualnych i wykonywanych odstrzałów sanitarnych.
  • W łowieckim roku gospodarczym 2020/2021 pozyskano 380 741 dzików, w tym 125 491 szt. w ramach odstrzału sanitarnego, przy liczbie 5 587 750 polowań indywidualnych i wykonywanych odstrzałów sanitarnych.
  • W łowieckim roku gospodarczym 2019/2020 pozyskano 414 822 dzików, w tym 62 457 szt. w ramach odstrzału sanitarnego, przy liczbie 4 594 587 polowań indywidualnych i wykonywanych odstrzałów sanitarnych.
r e k l a m a

Liczba dzików spada?

W informacji przesłanej posłom, ministerstwo klimatu i środowiska przekonuje, że w łowieckim roku gospodarczym 2020/2021, w porównaniu do łowieckiego roku gospodarczego 2019/2020, pozyskanie dzików spadło o 8,22%, przy jednoczesnym wzroście liczby polowań indywidualnych oraz wykonywanych odstrzałów sanitarnych o 21,62%.

Mniejsze pozyskanie dzików przy jednocześnie większej liczbie wykonywanych polowań indywidualnych oraz odstrzałów sanitarnych świadczy o tym, że liczebność populacji dzików w łowieckim roku gospodarczym 2020/2021 była niższa niż w łowieckim roku gospodarczym 2019/2020, a tym samym działania podejmowane przez ministra właściwego do spraw środowiska oraz Polski Związek Łowiecki na rzecz ograniczenia liczebności dzików w latach ubiegłych przyniosły oczekiwane rezultaty.

Skuteczna noktowizja

Minister Edward Siarka podkreślił znaczenie wprowadzonych zmian legislacyjnych, które m.in. umożliwiły używanie termowizyjnych i noktowizyjnych urządzeń celowniczych do polowań na dziki w nocy. Od dnia wejścia ich w życie pozyskanie dzików w miesiącach od kwietnia do września utrzymywało się na poziomie nieprzekraczającym 30 tys. osobników. Po wejściu w życie we wrześniu 2019 r. nowelizacji zaobserwowano znaczny wzrost liczby pozyskanych dzików w trakcie polowań indywidualnych.

Punktowe odstrzały

Ministerstwo klimatu i środowiska podkreśliło także rolę polowań sanitarnych. Obecnie na terenie 7 powiatów, na obszarze których znajdują się największe fermy trzody chlewnej, prowadzone będą tzw. punktowe, dodatkowe odstrzały sanitarne. Ministerstwo będzie na bieżąco monitorować stopień realizacji odstrzałów sanitarnych.

A odstrzał zostanie przeprowadzony we wskazanych poniżej powiatach w limitach ustalonych przez właściwych powiatowych lekarzy weterynarii:

  1. piotrkowski w woj. łódzkim – 1300 dzików;

  2. żuromiński w woj. mazowieckim – 175 dzików;

  3. gostyniński w woj. wielkopolskim – 462 dzików;

  4. nowomiejskim w woj. warmińsko – mazurskim – 246 dzików;

  5. iławskim w woj. warmińsko – mazurskim – 250 dzików;

  6. człuchowski w woj. pomorskim – 1 562 dzików;

  7. żniński w woj. kujawsko-pomorskim – 362 dzików.

– Odstrzał ma spowodować znaczącą redukcję populacji dzika w powiecie, gdzie ryzyko ze względu na pogłowie świń jest bardzo wysokie – mówił Mirosław Welz, Główny Lekarz Weterynarii. 

Prace grupy roboczej

Jedną z rekomendacji Grupy roboczej ds. monitorowania i zwalczania ASF u dzików jest zredukowanie populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km² na terenie całego kraju oraz zintensyfikowanie poszukiwania padłych dzików. Główny Lekarz Weterynarii zapowiedział, że wzrośnie ze 100 do 200 zł stawka za znalezione sztuki. 

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Ta ideologia nie jest w żaden sposób policzona!

Ostra krytyka Europejskiego Zielonego Ładu podczas sejmowej debaty. Zwracano uwagę, że farmerom grozi spadek produkcji oraz dochodów, a także gwałtowny wzrost cen żywności w sklepach.

czytaj więcej
Aktualności

Więcej polowań, mniej dzików? PZŁ podaje dane

Polowań jest coraz więcej a dzików coraz mniej chwali się Polski Związek Łowiecki. Z danych łowczych wynika, że od 2017 roku pozyskano 1,2 mln sztuk dzików. Dzięki temu notujemy coraz mniej szkód łowieckich. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Antykoncepcja zredukuje populację dzików?

Nowy środek antykoncepcyjny dla samców wszedł do użytku na południu Stanów Zjednoczonych. Jaka jest jego skuteczność w regulacji populacji dzikich świń?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)