Antykoncepcja zredukuje populację dzików?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Antykoncepcja zredukuje populację dzików?

25.08.2021autor: Aneta Lewandowska

Nowy środek antykoncepcyjny dla samców wszedł do użytku na południu Stanów Zjednoczonych. Jaka jest jego skuteczność w regulacji populacji dzikich świń?

Amerykańskie dzikie świnie

Nie tylko Europa zmaga się z rosnącą szybko populacją dzików. Amerykanie również mają z nimi problemy, od kiedy w XVI wieku Hiszpanie na swoich statkach przywieźli świnie na nowy kontynent i wypuścili na wolność, żeby kolejne pokolenia przybyszów miały możliwość polowań na te zwierzęta. W ten sposób powstały dzikie świnie (ang. feral pig), różniące się od dzika (Sus scrofa) tym, że z udomowionych świń całkowicie zdziczały.

Co więcej, na początku XX wieku do Ameryki Północnej przywieziono dziki europejskie na cele myśliwskie, które nie tylko drastycznie zwiększyły swoją liczebność, ale zaczęły krzyżować się z dzikimi świniami. Jak łatwo się domyślić, populacja wymknęła się spod kontroli – obecnie szacuje się, że liczy około 9 milionów sztuk w USA, a tylko w Teksasie szkody wyrządzają 2,6 miliony dzików.

Zagrożenie rośnie

Pod wieloma względami dziki są pożytecznymi spulchniaczami gleby i elementem ekosystemów leśnych. Niestety, stanowią również zagrożenie dla rolnictwa, powodując straty w uprawach i siedliskach innych zwierząt; atakują zwierzęta hodowlane, czasami także ludzi. Tylko w Stanach Zjednoczonych powodują straty w wysokości ponad miliarda dolarów i są nosicielami około 30 chorób.

Przenoszą między innymi brucelozę świń, wściekliznę rzekomą, klasyczny pomór świń a także afrykańską odmianę choroby – do tej pory nie potwierdzonej w Ameryce Północnej, ale ASF stoi już u bram i jak twierdzą eksperci, to tylko kwestia czasu.

Dzikie świnie nie tylko u nas wychodzą z lasów i pól do miast – również w USA mieszkańcy skarżą się na plagę zwierząt demolującą osiedla; kilka miesięcy temu przerażenie ogarnęło Dallas w Teksasie, kiedy dziki zaczęły rycie na cmentarzach – w miękkiej glebie mogę szukać pożywienia do niemal metra w dół…

Nieskuteczna redukcja

Organizacja Texas Parks and Wildlife oszacowała, że utrzymanie populacji na stałym poziomie wymaga rocznej redukcji o 66-70%. Tymczasem przy obecnych metodach sięga ona 29%.

Tak jak w innych miejscach na świecie, głównymi sposobami radzenia sobie z dzikami są polowania, ogrodzenia, wnyki, pułapki klatkowe – żadna nie przynosi większych efektów. W Teksasie od 10 lat wolno strzelać do dzików z helikopterów, od niedawna z balonów. Był też kontrowersyjny plan trucia zwierząt, (na szczęście) nie powiódł się.

Badania wykazały, że odstrzał dzikich świń w regionach takich jak stan Montana czy prowincja Ontario w Kanadzie (duże zalesienie, rozwinięte rolnictwo) nie tylko jest nieskuteczne, ale zwiększa populację. Jak? Inteligentne zwierzęta wykazując się sprytem przemieszczają się na nowe, bezpieczniejsze tereny, zmieniają tryb życia na bardziej nocny i rozmnażają się – podobnie jak domowa trzoda, mają duże mioty w krótkim czasie.

r e k l a m a
autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Resort środowiska: dzików jest mniej

Spada liczba dzików, przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W ostatnich latach myśliwi pozyskali ich 1,2 mln sztuk. Jednocześnie w 7 powiatach, będących „świńskimi zagłębiami”, szykuje się dodatkowy odstrzał.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Zmiany w regionalizacji stref ASF – dobre wieści dla woj. łódzkiego i pomorskiego

  Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w woj. łódzkim, pomorskim i mazowieckim zmieni się regionalizacja stref ASF. Które powiaty znajdą się w strefie wolnej od ASF?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)