Podejrzenie ASF w stadzie loch w Boguszynie w Wielkopolsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podejrzenie ASF w stadzie loch w Boguszynie w Wielkopolsce

01.06.2022autor: Anna Kurek Dorota Kolasińska

Dzisiaj rano, jak grom z jasnego nieba gruchnęła nieoficjalna wiadomość o podejrzeniu afrykańskiego pomoru świń w miejscowości Boguszyn, w gminie Włoszakowice w woj. wielkopolskim w powiecie leszczyńskim. Zobacz szczegóły!

Z nieoficjalnych informacji, które otrzymaliśmy wynika, że w miejscowości Boguszyn w powiecie leszczyńskim pojawiło się podejrzenie wybuchu afrykańskiego pomoru świń. W gospodarstwie jest utrzymywanych 120-130 loch w cyklu zamkniętym

Pobrano próbki od padłych macior w celu wykluczenia zarażenia ASF, niestety pochodzące od dwóch loch były pozytywne. Z tego co udało nam się dowiedzieć, nie potwierdzono obecności wirusa w próbkach pobranych od prosiąt. Materiał do badań wysłano do laboratorium referencyjnego do Państwowy Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w celu potwierdzenia, wyniki będą najprawdopodobniej dzisiaj wieczorem. 

Rolnicy, których gospodarstwa znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, szczególnie te zlokalizowane w promieniu 10 km od prawdopodobnego ogniska starają się wyprzedać świnie, zanim będą nałożone strefy. Pomiędzy podejrzeniem ogniska w Boguszynie, a zagłębiem w okolicach Lipna, gdzie w ubiegłym roku ASF przetrzebił rodzinne gospodarstwa, przebiega droga ekspresowa S5, która może stanowić nienaturalną barierę przed przemieszczaniem się dzików. Jednak należy pamiętać, że nie tylko one są rezerwuarem choroby. 

Czekamy na wyniki badań, będziemy informować na bieżąco o sytuacji. Wszyscy mamy nadzieję, że wyniki badań będą negatywne. 

Z najnowszych informacji wynika, że w Polsce do 1.06.22 wykryto 1045 przypadków ASF. Gmina Włoszakowice znajduje się obecnie w różowej strefie, a dokładnie 24.05 potwierdzono w okolicach Błotkowa k. Boguszyna na terenie leśnym ASF u padłej 50-kilogramowej samicy dzika. Dziwi fakt, że od znalezienia padłego dzika do potwierdzenia wyników badań minęły dwa tygodnie. 

dkol/ak

Fot. Kurek

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wzrost cen świń znacznie poniżej oczekiwań rolników. Ile zakłady mięsne płacą obecnie za tuczniki?

Na krajowym rynku żywca wieprzowego lekkie ożywienie. Część zakładów podniosła ceny, choć są też regiony, gdzie stawka za tucznika zmalała w stosunku do ubiegłego tygodnia o 20-30 gr/kg. Jakie są aktualne ceny świń? Sprawdź w naszej SONDZIE!  

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Boguszyn w woj. wielkopolskim: pierwsze ognisko ASF w 2022 r. potwierdzone

Czarny scenariusz z wczorajszego poranka niestety się sprawdził. Mamy pierwsze w tym roku ognisko ASF. Tym razem padło na Wielkopolskę. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)