O sytuacji z ASF podczas drugiego dnia konferencji w Krakowie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

O sytuacji z ASF podczas drugiego dnia konferencji w Krakowie

30.06.2021autor: Dominika Mulak

W Krakowie trwa II Międzynarodowa Konferencja Lekarzy Weterynarii – Specjalistów Chorób Świń. Podczas drugiego dnia, dr Krzysztof Jażdżewski, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, mówił o ASF, odstrzale dzików oraz roli małych gospodarstw w rozprzestrzenianiu się choroby i udziale państwa w zwalczaniu choroby z urzędu.

Od samego początku wybuchu ASF w kraju mówi się o tym, że to dziki są głównym wektorem choroby i należy zredukować ich populację. Jak się okazuje, to nie jest łatwe zadanie.

– Zajmijmy się populacją dzików, bo to ona jest pierwotnie źródłem choroby w Polsce, dzięki temu będziemy mieli wymówkę żeby nie zajmować się tematem w kontekście samej hodowli – mówił dr Krzysztof Jażdżewski, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, podczas konferencji w Krakowie. – Nie obniżymy populacji dzików o 67-70% rocznie na otwartej przestrzeni. Nigdzie na świecie poza ogrodzonym terenem nie udało się w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy obniżyć populacji dzików o 70% – dodał.

Zdaniem Zastępcy GLW, w zasadzie nie wiemy jaka jest populacja dzika w Polsce, a bez szczegółowej wiedzy nie jesteśmy w stanie jej obniżać, bo ile musielibyśmy odstrzelić, żeby o te 67-70% zmniejszyć populację w danym roku?

Jaka jest - zdaniem dr Krzysztofa Jażdżewskiego - rola małych gospodarstw w rozprzestrzenianiu się choroby i udział państwa w jej zwalczaniu? Zachęcam do obejrzenia filmu!
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF znów zaatakował – wirus będzie w środowisku już zawsze?

Niestety afrykański pomór świń dokucza hodowcom w chlewniach w różnych zakątkach kraju. Wraz ze wzrostem temperatury standardowo wrócił do chlewni, jak robi to co roku, od 2014 r. KZP-PTCh twierdzi, że eliminacja wirusa ze środowiska będzie trudna lub całkowicie niemożliwa.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Promocja książki „Zdrowie świń, prewencja i terapia” na konferencji w Krakowie

W Krakowie trwa II Międzynarodowa Konferencja Lekarzy Weterynarii – Specjalistów Chorób Świń, a na niej promocja najnowszej książki prof. Pejsaka „Zdrowie świń, prewencja i terapia”.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak ograniczyć stosowanie antybiotyków w produkcji świń?

Do 2030 r. zgodnie z założeniami Zielonego Ładu Unia Europejska ma zmniejszyć zużycie antybiotyków w produkcji zwierzęcej o 50%. Już za rok wchodzą w życie nowe przepisy weterynaryjne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)