Niemieccy myśliwi odstrzelili ok. 690 tys. dzików. Ile zlikwidowano w Polsce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemieccy myśliwi odstrzelili ok. 690 tys. dzików. Ile zlikwidowano w Polsce?

10.02.2022autor: Aneta Lewandowska

Myśliwi w ubiegłym sezonie łowieckim odstrzelili około 690 000 dzików w Niemczech, najwięcej na terenach cierpiących z powodu ASF. Związki łowieckie domagają się w zamian większych ułatwień i przywilejów.

Rekordowy odstrzał w Meklemburgii

W sezonie łowieckim 2020/21, który trwał od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r., myśliwi w Niemczech odstrzelili łącznie 687 581 dzików.

Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) ogłosił w zeszłym tygodniu, że zlikwidowano mniej zwierząt niż w poprzednim, rekordowym sezonie 2019/20, ale ubiegły sezon zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby ubitych zwierząt w ciągu ostatnich 100 lat, od kiedy prowadzony jest rejestr polowań.

To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że w zimowej połowie 2020 r. ponad połowa wszystkich polowań grupowych została odwołana ze względu na ograniczenia związane z Covid-19.

Według DJV, najwięcej odstrzelili myśliwi w Meklemburgii-Pomorzu Przednim – zabili 106 803 dzików. Kolejna jest Brandenburgia z 90 306 ubitymi zwierzętami. Na trzecim miejscu jest Saksonia z 37 069 odstrzelonymi dzikami. Ta pierwsza trójka, czyli regiony dotknięte przez ASF, wybiła ponad jedną trzecią wszystkich dzików w kraju.

r e k l a m a

Związki łowieckie chcą większych przywilejów

Stowarzyszenie myśliwych podkreśliło dobrowolny wkład myśliwych w walkę z ASF, bo jak mówią, zmniejszone pogłowie dzików utrudnia naturalne rozprzestrzenianie się wirusa ze zwierzęcia na zwierzę. DJV wzywa niemieckich polityków do podjęcia większych wysiłków w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF.

Myśliwi podkreślają, że Centralny Zespół Kryzysowy ds. Chorób Zwierząt przy Rządzie musi otrzymać w przyszłości szersze uprawnienia i koordynować współpracę między władzami na szczeblu regionalnym i krajowym. Według DJV powinno pojawiać się również więcej zachęt do polowań, na przykład możliwość skorzystania z pomocy rzeźników przy sprzedaży dziczyzny. Aktualnie Badenia-Wirtembergia i Dolna Saksonia zredukowały biurokrację dla myśliwych.

Ponadto według związku łowieckiego, opłaty za obowiązkowe badanie na włośnicę u dzika – tak jak jest to praktykowane w Nadrenii Północnej-Westfalii – powinny zostać przejęte przez władze krajowe. DJV wzywa również do promowania szkolenia psów poszukujących tusz. Nowoczesny sprzęt ochronny dla psów myśliwskich i myśliwych oraz urządzenia śledzące są drogie, dlatego myśliwi uważają, że wsparcie finansowe miałoby sens, podobnie jak zniesienie podatków na tresurę psów myśliwskich.

Ponad 4 miliony polowań w Polsce

W poprzednim sezonie łowieckim 2021/2022, trwającym od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 r., w Polsce pozyskano 215 282 szt. dzików, w tym 119 839 szt. w ramach odstrzału sanitarnego.

Na terenie kraju odbyło się 4 073 827 polowań indywidualnych i wykonywanych odstrzałów sanitarnych. Ponadto, od 25 października do 23 stycznia odbyło się 22 524 polowań zbiorowych, w których wzięło łącznie udział 400 951 osób (myśliwi, naganiacze, podkładacze z psami, obsługa polowania) oraz 50 653 psów myśliwskich.

Co więcej, Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył 7 powiatów o największym zagęszczeniu hodowli trzody chlewnej, gdzie odbywały się dodatkowe polowania.

Tymczasem w 2021 r. na terenie Polski wystąpiły 124 ogniska ASF w chlewniach i 3214 potwierdzonych przypadków choroby u dzików. W 2022 r. liczba przypadków ASF u dzików na początku lutego wyniosła już 375.


al na podst. susonline.de, GLW
fot. archiwum

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

O ASF w Sejmie. Smutna statystyka, nowe pomysły na walkę z pomorem

Trwa walka z afrykańskim pomorem świń. Wprawdzie od dwóch miesięcy nie odnotowaliśmy żadnego nowego ogniska w gospodarstwach, ale dane za zeszły rok jasno pokazują z jak ogromnym i kosztownym problemem przychodzi nam się mierzyć. 

czytaj więcej
Aktualności

Niemcy: dzik wszedł do domu, zdemolował salon i położył się na kanapie

W niemieckim mieście Hagen doszło do nieproszonych odwiedzin. Kobieta po powrocie do domu zastała w nim dzika, wygodnie leżącego na kanapie. Przestraszona wezwała policję.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Czy masowy odstrzał dzików ma sens? MRiRW odpowiada

Czy polowania mają sens? Populacja dzików jest na tyle duża, że ASF rozprzestrzenia się na kolejne obszary Polski, dlatego ich depopulacja jest kluczowa w sprawnym zwalczaniu choroby – ministerstwo rolnictwa odrzuca w ten sposób zarzuty podważające sensowność polowań.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)