J. Kowalski popiera chów świń na własny użytek. Co na to rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

J. Kowalski popiera chów świń na własny użytek. Co na to rolnicy?

11.07.2023autor: wk

Kontrowersyjne rozporządzenie, które obniżyło wymogi bioasekuracyjne dla rolników hodujących świnie na potrzeby własne może przyczynić się do ograniczenia spadku pogłowia trzody chlewnej. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, który kreśli plany strategii rozwoju branży.

10 maja weszło w życie rozporządzenie, dzięki któremu zostały obniżone wymagania dotyczące chowu świń utrzymywanych w celu produkcji mięsa na własny użytek, własne potrzeby, w tym chowu loch. Zdaniem wielu organizacji hodowców trzody chlewnej obniżenie wymagań bioasekuracyjnych w czasach walki z ASF nie było najlepszym pomysłem. 

Zaskakujące pytanie? 

- Zmiany dotyczą m.in. odstąpienia od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, jak również brak wymagania uniemożliwienia osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których są utrzymywane świnie. Mam pytanie: Czy wprowadzone zmiany przyniosą skutek w postaci zwiększenia ilości trzody chlewnej w naszym kraju – zapytał w Sejmie poseł Fryderyk Kapinos.

Realizacja obietnic 

Udzielający odpowiedzi wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski zauważył, że celem nowych przepisów, było zapewnienie rolnikom możliwości trzymania kilku świń bez bardzo restrykcyjnych wymagań związanych z ASF-em, po to, aby rolnicy na potrzeby własne mogli produkować mięso. Zdaniem MRiRW była to realizacja postulatów m.in. NSZZ Rolników Indywidualnych oraz protestujących rolników z Pomorza Zachodniego. 

- Ufamy, że w średnio- i długookresowym terminie będzie to zachęcać rolników do tego, żeby ta hodowla, mniejsza hodowla była utrzymywana, a być może później część rolników, gospodarzy zdecyduje się na poszerzenie hodowli na cele komercyjne, tak aby ten problem, z którym się boryka niestety cała Unii Europejska, cała Europa, czyli problem zmniejszającej się ilości trzody chlewnej, ograniczać w Polsce – tłumaczył posłom J. Kowalski. 

r e k l a m a

Strategia rozwoju branży 

Wiceminister rolnictwa przekonywał następnie, że jednym z planów wzmocnienia sektora trzody chlewnej jest procedowana w Sejmie ustawa o biogazowniach rolniczych, pofermencie i biopaliwach, która daje możliwość wykorzystania substratu z hodowli zwierzęcej do produkcji energii i ciepła, po to żeby poprawić ekonomikę funkcjonowania gospodarstw z trzodą chlewną.

- Mamy już, od razu powiem, duże, nawet ogromne zainteresowanie tymi programami. Ufamy więc, że w najbliższych miesiącach będziemy mieć pozytywne informacje co do decyzji biznesowych rolników, ale również takich spółek jak PKN Orlen we współpracy z hodowcami trzody chlewnej w zakresie realizacji inwestycji dotyczących  biogazowni rolniczych. To jest jeden z naszych filarów wzmocnienia pozycji rynkowej polskich rolników – podsumował wiceminister J. Kowalski. 

wk
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żywienie świń

Niski FCR: od czego zależy współczynnik wykorzystania paszy u świń?

Czy jest możliwe żywienie świń odporne na wahania kosztów surowców paszowych? Odpowiedzią na to pytanie może być praca nad niskim FCR, czyli współczynnikiem wykorzystania paszy. O żywieniu świń mówi na naszym Forum: Świnie dr Tomasz Schwarz.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Co, gdy IW odmówi odszkodowania za ASF lub grypę ptaków?

Choć odszkodowania za grypę ptaków oraz ASF idą w miliony złotych, wciąż zdarzają się przypadki odmów wypłaty. Kiedy Inspekcja Weterynaryjna mówi „nie”, co może w tej sytuacji zrobić hodowca?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Chów i hodowla świń na własny użytek na nowych zasadach. Ma być łatwiej?

Chów i hodowla świń na własny użytek w celu produkcji mięsa będzie dozwolona na innych zasadach niż w większych gospodarstwach. Jedni się cieszą inni martwią. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)