Czechy: ASF wraca po 5 latach nieobecności. Czesi interweniują
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czechy: ASF wraca po 5 latach nieobecności. Czesi interweniują

02.12.2022autor: Dorota Kolasińska

Czechy były jednym z niewielu państw, które na kilka lat ze swojego terytorium pozbyło się afrykańskiego pomoru świń. Wczoraj potwierdzono przypadek ASF blisko granicy z Polską.

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Pradze potwierdził wczoraj (1.12.2022) zakażenie afrykańskim pomorem świń u martwego prosiaka dzika. Zwłoki znaleziono w miejscowości Jindřichovice pod Smrkek w powiecie Frýdlant w województwie libereckim. Miejsce odnalezienia znajduje się tuż przy granicy z Polską, blisko Świecia w woj. dolnośląskim (około 23 km od ostatnich przypadków). Ostatnie przypadki ASF u dzików w Polsce odnotowano w listopadzie w okolicy Lubania. Wirusa wykryto w tuszach odstrzelonych wówczas dzików. 

- Bardzo doceniam podejście Państwowej Administracji Weterynryjnej. Gdy tylko wczoraj potwierdzono nowy wybuch afrykańskiego pomoru świń, weterynarze od razu wiedzieli, co robić. Natychmiast podjęli działania, aby zminimalizować dalsze rozprzestrzenianie się choroby w populacji dzikich świń i zapobiec przedostawaniu się choroby do gospodarstw trzody chlewnej – powiedział Petr Jílek, zastępca wydziału rolnictwa ekologicznego, towarów, badań i edukacji ministerstwa Rolnictwa.


Jak zaznacza czeski resort rolnictwa wokół miejsca, w którym znaleziono zarażonego ASF dzika, wyznaczono tzw. strefę zarażenia, która ma powierzchnię około 200 km2.

Zabroniono polowań, dokarmiania oraz nęcenia dzikiej zwierzyny oraz przemieszczania świń. Ponadto osoby korzystające z polowań są zobowiązane do poszukiwania martwych i potrąconych przez auta dzików. Środki zapobiegawcze obejmują również rolników, zakłady ubojowe zwierząt gospodarskich i zakładów gdzie przygotowywana jest dziczyzna.

- Obowiązuje zakaz trzymania świń na zewnątrz, w tym wypuszczania ich do wybiegów zewnętrznych. Rolnicy nie mogą karmić trzody chlewnej zbożem zebranym w strefie zakażenia, z wyjątkiem zbóż skarmianych z opóźnieniem 42 dni od zbioru – wymieniają pracownicy czeskiego resortu rolnictwa.

Na walkę z ASF i grypą ptaków natychmiast dołożono 30 mln koron, czyli około 5,76 mln zł.

r e k l a m a
Dzisiaj w czeskim resorcie rolnictwa odbyła się konferencja w tej sprawie. Poinformowano o nadzwyczajnych środkach, które będą wprowadzone natychmiast w rejonie wystąpienia choroby. 

Petr Šatrán z Państwowej Administracji Weterynaryjnej powiedział, że w związku z pojawieniem się ASF na terenach przygranicznych na północy Czech zostanie zlikwidowana tzw. strefa intensywnego połowu dzików. Wszelkie polowania na dziki będą zabronione, a myśliwi muszą szukać martwych dzików. Ruch osób będzie ograniczony do oznakowanych dróg i szlaków.

Lekarze weterynarii zlecą między innymi inwentaryzację hodowli trzody chlewnej lub ubój świń przeznaczonych do uboju domowego, powiedział Šatrán. Obowiązuje również zakaz trzymania świń na zewnątrz, w tym wypuszczania ich do wybiegów zewnętrznych.

Według niego na terenie strefy zakażonej nie ma komercyjnej hodowli trzody chlewnej, a administracji weterynaryjnej wiadomo obecnie o ośmiu gospodarstwach domowych, z których największa ma mniej niż trzydzieści świń. Dodał, że obszar zakażony nie jest jeszcze znany i można przypuszczać, że liczba zachorowań będzie rosła - czytamy na czeskim portalu ceskenoviny.cz.

Ponadto w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń w Polsce i Niemczech tamtejsza Państwowa Administracja Weterynaryjna opublikowała już 12 listopada 2020 r. nadzwyczajne środki, którymi określiła obszar w pobliżu granicy z z Polską i Niemcami w rejonie Uściańskim i  Libereckim jako obszar intensywnych polowań na dziki. Jak podaje portal ceskienoviny.cz rok temu obszar powiększył się ponad pięciokrotnie do 7200 kilometrów kwadratowych. Rozciąga się wzdłuż granicy z Niemcami i Polską od miejscowości Šluknovský przez Frýdlantský víběžek, Harrachov i Kraj Královéhradecky do Kraju Morawsko-Śląskiego wzdłuż granicy ze Słowacją.

Na obszarze o intensywnym polowaniu płaci się 2000 koron za odstrzał dzika i 3000 koron za odnalezienie martwej świni. Zwłoki są badanie w kierunku ASF. 

Czechy jeszcze niedawno wolne od ASF

Po raz pierwszy ASF w Czechach w czerwcu 2017 r., bardzo konsekwentnie zapobiegano rozprzestrzenianiu choroby poprzez szybki odstrzał dzików i likwidacji trzody chlewnej w okolicy ognisk. Ostatnie przypadki ASF odnotowano 8 lutego 2018 r. u odstrzelonego dzika oraz 15 kwietnia 2018 r.

Według Daniela Macháčka szefa Czeskiej Administracji Weterynaryjnej prawdopodobnie dzik przybył do Czech z Polski. W poniedziałek 5 grudnia w związku z zaistniałą sytuacją odbędzie się posiedzenie Centralnej Komisji ds. Chorób Zakaźnych. Sytuacja prawdopodobnie będzie miała wpływ na przemieszczanie się obywatelu, a na terenie, na którym znaleziono zwierzę, zostaną przeprowadzone kontrole hodowli trzody chlewnej. „Środki dotkną również Kraj Uściański” – powiedział Macháček.

To nie jedyny problem czeskich rolników. Choroby zakaźne zaatakowały nie tylko dziki, ale również drób, bowiem po ponad siedmiu miesiącach w Czechach potwierdzono nowe ognisko ptasiej grypy. Wyznaczono je na fermie kaczek rzeźnych we wsi Frahelž w Jindřichohradeckach w kraju południowoczeskim. Źródłem zakażenia jest najwyraźniej dzikie ptactwo wodne. Dochodzenie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Pradze potwierdziło występowanie ptasiej grypy.

Jak podaje portal ceskenoviny.cz wokół ogniska we Frahelž zostanie wyznaczona trzykilometrowa strefa ochronna i dziesięciokilometrowa strefa nadzoru. Ograniczony zostanie w nich np. ruch drobiu, prowadzone będą inwentaryzacje hodowlane, zakazana zostanie organizacja imprez masowych, takich jak giełdy czy wystawy ptaków.


dkol
Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Forum Rolników i Agrobiznesu

Prof. Daniel Korniewicz: redukcja emisji azotu jest w naszych rękach

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu rozmawialiśmy dużo o intensyfikacji produkcji świń, ale też o nowych przepisach, z którymi będą musieli zmierzyć się producenci żywca wieprzowego. Jednym z nich jest konieczność redukcji emisji azotu. Prof. Daniel Korniewicz (LNB Cargill) wyjaśniał praktyczne aspekty tego zagadnienia oraz przytaczał przepisy je regulujące.  

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

POLPIG - Mamy plan na odbudowę produkcji

Jesteśmy w bardzo trudnym momencie, trwa bardzo długi kryzys. Koszty produkcji nieustająco utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, a ceny świń nie pokrywają wydatków. O tym rozmawialiśmy podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu z prezesem POLPIG, Aleksandrem Dargiewiczem.  

czytaj więcej

Czy jest szansa zwalczyć ASF? Odpowiada prof. Grzegorz Woźniakowski

Afrykański pomór świń (ASF) stanowi poważny problem epizootyczny oraz ekonomiczny od ponad 8 lat na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Rzeczpospolitej Polskiej. Czy jest szansa by go zwalczyć? Na to pytanie podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu będzie odpowiadał prof. Grzegorz Woźniakowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)