ASF: Wietnam zastosował pierwszą komercyjną szczepionkę. Jest sukces
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF: Wietnam zastosował pierwszą komercyjną szczepionkę. Jest sukces

05.02.2023autor: Dorota Kolasińska

  W wietnamskich stadach świń szczepionka ASF została zatwierdzona już w zeszłym roku. Jest przeznaczona dla 600 tys. świń, na których prowadzone będą badania skuteczności. Jednak jest mało prawdopodobne, aby była dostępna w Europie. Dlaczego?

Z artykułu dowiesz się

  • dlaczego wietnamska szczepionka przeciwko ASF nie trafi do UE?
  • jak szczepi się dziki przeciwko ASF?
  • czy można stworzyć świnie odporne na ASF?

Wietnam rozpoczyna walkę z ASF przy pomocy komercyjnej szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Szczepionka została opracowana i wyprodukowana przez firmę AVAC Vietnam Co., Ltd. Według wietnamskiego Ministerstwa Rolnictwa 600 000 dawek szczepionki „AVAC ASF LIVE” ma zostać użytych w gospodarstwach, w których obserwowana będzie jej skuteczność.

Żywa atenuowana szczepionka

Wietnamscy naukowcy współpracują z amerykańskimi badaczami pracując nad szczepionką ASF od 2020 roku. Pierwsze testy laboratoryjne wypadły pozytywnie. W czerwcu 2022 roku w Wietnamie zatwierdzono pierwszą komercyjną szczepionkę. Jest to żywa, atenuowana szczepionka, z której usunięto gen wirusowy. W rezultacie wirus szczepionkowy nie jest już patogenny, ale powinien uodpornić świnie na wirusa ASF.

Błędne zastosowanie w praktyce

Latem 2022 roku doszło jednak do komplikacji, ponieważ po jej zastosowaniu dziesiątki świń padło w prowincji Phu Yen. W rezultacie praktyczne zastosowanie zostało przerwane. Dochodzenie przeprowadzone przez władze wietnamskie wykazało, że pierwsze praktyczne użycie było niekontrolowane. A powodem niepowodzenia mógł być wiek zwierząt lub niewłaściwa dawka.

r e k l a m a

Szczepionka jest jednak dobrze tolerowana

Następnie zaszczepiono kolejne 21 tys. świń w 20 komercyjnych gospodarstwach pod ścisłą kontrolą urzędową. Wyniki były pozytywne. Naukowcy poinformowali, że po podaniu u niektórych zwierząt wystąpiła lekka gorączka. Podsumowując, świnie dobrze tolerowały szczepienie. Dzięki tym pozytywnym doświadczeniom praktyczne zastosowanie ma być teraz kontynuowane u kolejnych 600 tys. zwierząt. Ponadto hodowcy trzody chlewnej otrzymują surowe specyfikacje stosowania.

Mało prawdopodobne, aby była używana w Europie

Jednak wniosek o zatwierdzenie w Europie nie został jeszcze złożony dla szczepionki z Wietnamu. Jest mało prawdopodobne, aby szczepionka były zastosowana w UE, ponieważ szczepienie zagroziłoby eksportowi wieprzowiny do krajów trzecich. Z tego powodu od pewnego czasu w Europie prowadzona jest polityka, żeby stada nie były szczepione przeciwko chorobom, podobnie jest z grypą ptaków.

Szczepienie doustne dla dzików

Jeżeli szczepienia stad byłyby zakazane, to rozwiązaniem pozostaje doustne szczepienie dzików. Aby to zrobić, wykorzystywane są szczepionki doustne, podawane w nęciskach. Obecnie nie nadają się do tego szczepionki zawierające genetycznie modyfikowane wirusy. Ryzyko związane z masowym uwalnianiem tak zmodyfikowanych wirusów jest obecnie nadal zbyt duże. Badania nad bezpieczeństwem i skutecznością takich szczepionek będą zapewne trwały latami.

Hodowla świń odpornych na ASF

Dlatego równolegle z badaniami nad szczepionkami prowadzona jest również hodowla zwierząt odpornych na ASF lub przynajmniej mniej podatnych na wirusa. Naukowcy z Friedrich-Loeffler-Institute (FLI) na wyspie Riems mają nadzieję poczynić w tym postępy dzięki zastosowaniu nożyczek genowych (CRISPR/Cas). W hodowlach komórkowych udało się już zmodyfikować wirusa ASF za pomocą nożyczek genowych w taki sposób, aby patogeny nie mogły się już namnażać. Wstępne próby na świniach również wydają się obiecujące. Stwierdzono, że świnie pochodzące z embriotransferu, które miały przekształcony genotyp są bardziej odporne na ASF.  

Oprac. dkol na podst. topagrar.com

Fot. Kurek

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF wykryty w stadzie świń domowych w Brandenburgii

U naszych zachodnich sąsiadów ASF nie daje o sobie zapomnieć. Wirus został wykryty w stadzie świń w powiecie Spree-Neiße w Brandenburgii.

czytaj więcej

Czy polskie mięso i zboże trafią do Korei i Wietnamu?

Polska żywność jest eksportowana do 200 krajów świata. Niedługo na tej liście mogą się znaleźć Korea i Wietnam.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Wielkopolska świnią stoi – ale ile jeszcze? Rolnicy są wykończeni!

Wielkopolska świnią stoi! To hasło ciągle jest prawdziwe, ale jak długo będzie jeszcze aktualne? Rolnicy rezygnują z hodowli, są wykończeni brakiem opłacalności produkcji. Odwiedziliśmy dwa rodzinne gospodarstwa i zapytaliśmy, co ich jeszczez trzyma w branży i jak widzą przyszłość hodowli świń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)