ASF w Wielkopolsce – ferma była zablokowana od 18 marca
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF w Wielkopolsce – ferma była zablokowana od 18 marca

06.04.2020autor: Anna Kurek

Wczoraj zostało potwierdzone pierwsze w Wielkopolsce ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) na fermie AgriPlusa w miejscowości Więckowice. Agriplus informuje, że ferma od 18 marca była zablokowana.

Wczoraj zostało potwierdzone pierwsze w Wielkopolsce ognisko ASF. Wirus pojawił się na fermie w Więckowicach. 

— Do Więckowic z Niedoradza, jeszcze przed potwierdzeniem afrykańskiego pomoru świń w Niedoradzu została wysłana partia ok. 1000 prosiąt. Na fermie loch nie było wówczas najmniejszych objawów choroby – mówi Mirosław Dackiewicz (Agriplus).

Prosięta te przez blisko 2 tygodnie nie wykazały symptomów choroby. Jednak ze względu na potwierdzenie ASF w stadzie loch w Niedoradzu również zwierzęta z Więckowic były monitorowane pod kątem pomoru.

Ferma w Więckowicach została zablokowana po tym, jak wykryliśmy ASF w Niedoradzu (18 marca). Mimo braku oznak pomoru można było się spodziewać choroby, dlatego ani jedno zwierzę nie opuściło już fermy – przyznaje Dackiewicz. 

r e k l a m a
Jak się okazuje świnie nie wykazywały charakterystycznych symptomów pomoru. Ze względu na monitoring w kierunku ASF od padłych zwierząt były pobierane próbki, które przez ponad dwa tygodnie wychodziły negatywnie. Dopiero w piątek (3 kwietnia) przyszła pierwsza informacja o pozytywnych wynikach, które musiały zostać potwierdzone w Laboratorium Referencyjnym Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Warto dodać, że część wyników była wątpliwych. 


Skąd pomór w chlewni?

Tydzień temu zakończyła się likwidacja ogniska w Niedoradzu. Przez ponad tydzień ok. 40 osób pracowało bez przerwy, aby uporać się z działaniami, m.in.: uśmiercaniem świń i wywiezieniem ich do utylizacji. 
– Bardzo sprawnie, przy współpracy z Inspekcją Weterynaryjną udało się przeprowadzić niezbędne czynności przy likwidacji ogniska – twierdzi Dackiewicz. 

Położona pod lasem ferma w Niedoradzu ma najwyższy, jego zdaniem, poziom bioasekuracji. Tydzień przed stwierdzeniem w niej ASF  znaleziono padłego, zainfekowanego ASF dzika w odległości ok. 300 m od zabudowań.

– W województwie lubuskim jest zatrzęsienie dzików i na to nie mamy wpływu – mówi Dackiewicz. Jego zdaniem przy tak dużej presji wirusa pomoru w środowisku trudno będzie uchronić stada świń przed zarazą.
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: Prosięta ze strefy czerwonej trafiły do Więckowic! Kto podjął tak skandaliczną decyzję?

W sieci zawrzało, po tym jak potwierdzono pierwsze ognisko ASF w Wielkopolsce na dużej fermie trzody chlewnej w Więckowicach. Jak to możliwe, że prosięta ze strefy czerwonej trafiły do strefy białej? Kto dopuścił się takiego zaniedbania? Zarząd WIR zabrał głos w tej sprawie!

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Zmiany w regionalizacji stref ASF – dobre wieści dla woj. łódzkiego i pomorskiego

  Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w woj. łódzkim, pomorskim i mazowieckim zmieni się regionalizacja stref ASF. Które powiaty znajdą się w strefie wolnej od ASF?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)