ASF w Niemczech: pomór w kolejnych landach, rolnicy rezygnują z produkcji świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF w Niemczech: pomór w kolejnych landach, rolnicy rezygnują z produkcji świń

02.08.2022autor: Paulina Janusz-Twardowska

Po dwóch latach epidemii afrykańskiego pomoru świń w Niemczech wirus wymyka się spod kontroli naszych zachodnich sąsiadów. ASF pojawia się w kolejnych landach, a produkcja leci na łeb, bo rolnicy rezygnują z hodowli świń. Jak niemiecka sytuacja wpłynie na rynek trzody chlewnej w Europie?

Pomór w Niemczech wymyka się spod kontroli

Po prawie dwóch latach od pierwszego potwierdzonego ogniska ASF u dzików w Niemczech wirus wymyka się spod kontroli, o czym świadczą lipcowe zdarzenia, a mianowicie skok wirusa na drugi koniec kraju, czyli do Dolnej Saksonii, obszaru o największej skali produkcji trzody chlewnej w Niemczech. Ognisko potwierdzono na fermie w Emsbüren, około 20 km od granicy z Holandią, w której utrzymywano 280 macior i 1500 prosiąt. W promieniu 10 km, w strefie zagrożonej znajduje się 296 ferm świń i 195 tys. szt. trzody chlewnej. Niemcy nie podali oficjalnej przyczyny zakażenia, jednak bez wątpienia udział w nim miał czynnik ludzki.

Ogniska ASF w Niemczech z podziałem na landy

W lipcu potwierdzono również nowe ognisko choroby w tuczarni na 1300 szt. w Brandenburgii. To już czwarte ognisko w tym landzie, a dane dotyczą tylko okresu przedżniwnego. W sumie w Niemczech odnotowano 7 ognisk ASF w chlewniach i ponad 4 tys. u dzików. Choroba rozprzestrzenia się, pomimo stawiania ogrodzeń na granicy z Polską, utworzenia stref białych i zdecydowanej akcji likwidacji dzików.

Rozprzestrzenianie się wirusa na kolejne obszary Niemiec bezsprzecznie wpłynie na eksport wieprzowiny z tego kraju i negocjacje z państwami trzecimi w zakresie regionalizacji. Nowe ognisko nie odbiło się jednak na cenie świń na giełdzie VEZG, która w pierwszym tygodniu po przeniesieniu wirusa do Dolnej Saksonii utrzymała się na poziomie 1,85 euro/kg. Wiąże się to w dużym stopniu z ograniczoną podażą na rynku, spowodowaną spadkiem pogłowia trzody chlewnej w całym kraju.

ASF w Niemczech, mapa, ogniska i obszary występowania

r e k l a m a

Rolnicy rezygnują z produkcji świń

Według wstępnych wyników, w maju tego roku w Niemczech utrzymywano 22,3 mln świń. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), jest to najniższa populacja świń od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku, kiedy liczyła ona 30,8 mln szt.

W porównaniu z 3 listopadem 2021 r. pogłowie trzody chlewnej zmniejszyło się o 6,2% lub 1,48 mln szt. To trzeci znaczący spadek z rzędu. W porównaniu z majem ubiegłego roku liczba świń zmniejszyła się o 9,8%, czyli 2,42 mln sztuk. Największa redukcja nastąpiła w Dolnej Saksonii, gdzie populację ograniczono o 10,6% – do 7,3 mln świń.

Jednocześnie spada liczba gospodarstw produkujących świnie – w maju br. było ich 17 900, podczas gdy w listopadzie 2021 r. funkcjonowało jeszcze o tysiąc więcej. W ostatniej dekadzie z niemieckiej mapy produkcji świń zniknęło 12 400 chlewni. Przedłużający się kryzys to konsekwencja koronawirusa, zmian w zakresie wymogów odnośnie do utrzymania świń oraz brakiem wsparcia ze strony rządu.

pj-t

O sytuacji na rynku trzody chlewnej przeczytasz w najnowszym dodatku specjalnym top świnie!

dodatek specjalny top świnie

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

EFSA po raz trzeci apeluje do rolników: ,,Zatrzymaj afrykański pomór świń”

ASF w chlewniach wszystkich krajów Europy rośnie w siłę, wywołując coraz poważniejsze konsekwencje społeczno-ekonomiczne. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności już po raz trzeci organizuje kampanię #StopASF, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Grupą docelową akcji są rolnicy. Jak możesz pomóc zatrzymać wysoce zaraźliwą chorobę trzody chlewnej?

czytaj więcej

Będzie ustawa o produkcji świń! Rolniczy Temat odc. 19

Sto dni – tyle czasu daje sobie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przygotowanie ustawy o produkcji trzody chlewnej. Ma ona realnie wspomóc producentów i hodowców świń, aby skutecznie zahamować lawinę rezygnacji z tego profilu działalności rolniczej.  

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Szkody spowodowane ASF: włoski rząd przekaże 25 mln euro dla sektora trzody chlewnej

Włoski minister rolnictwa Stefano Patuanelli deklaruje pomoc finansową dla sektora trzody chlewnej. Chce w ten sposób zrekompensować rolnikom, ale nie tylko, szkody gospodarcze spowodowane afrykańskim pomorem świń.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)