Będzie ustawa o produkcji świń! Rolniczy Temat odc. 19
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będzie ustawa o produkcji świń! Rolniczy Temat odc. 19

05.08.2022autor: Anna Kurek

Sto dni – tyle czasu daje sobie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przygotowanie ustawy o produkcji trzody chlewnej. Ma ona realnie wspomóc producentów i hodowców świń, aby skutecznie zahamować lawinę rezygnacji z tego profilu działalności rolniczej.  

Wczoraj (4 sierpnia) w ministerstwie rolnictwa odbyło się pierwsze spotkanie trzodowej grupy roboczej. O przyszłości tego sektora rozmawiali m.in.: minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremier  Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa i sekretarz stanu - Lech Kołakowski, pełnomocnik Rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych Norbert Kaczmarczyk oraz przedstawiciele związków branżowych, a także Izb Rolniczych i przetwórcy. Spotkanie dotyczyło realnego wsparcia całego sektora, zapadły poważne deklaracje.

- W związku z nadzwyczajną sytuacją, długotrwałym kryzysem i stale spadającym pogłowiem oraz liczbą stad w Polsce minister Kowalczyk wyszedł z ambitną propozycją stworzenia ustawy o hodowli świń. Ma ona powstać w ciągu 100 dni, licząc od wczoraj – mówi obecny podczas wczorajszych obrad Bogusław Prałat, prezes Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

Nowe przepisy mają realnie wspomóc producentów i hodowców świń, aby skutecznie zahamować lawinę rezygnacji z tego profilu działalności rolniczej. Mają ułatwić rolnikom i przetwórcom funkcjonowanie na trudnej rynkowej arenie. Na spotkaniu – zdaniem Prałata – padło niewiele konkretów mówiących jaki pomysł mają rządzący na wyprowadzenie sektora z zapaści.

- Gdybyśmy nie wierzyli w to, że coś może się jeszcze poprawić, to już byśmy nie jeździli do Warszawy, ale wierzymy, że da się naprawić wieloletnie zaniedbania. Nie wiemy w tej chwili jakie zapisy miałyby się znaleźć w tej ustawie. Mamy miesiąc na dokładne przemyślenie i skierowanie swoich wniosków do Ministerstwa Rolnictwa – mówi Prałat i dodaje, że zostały też zlecone badania mające wykazać co jest najbardziej potrzebne do ratowania sektora.

Prezes Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń zachęca rolników związanych z produkcją trzody chlewnej do przesyłania swoich pomysłów na skrzynkę mailową związku: pznps2021@gmail.com. Na początku września odbędzie się kolejne spotkanie, na którym propozycje związków, Izb Rolniczych, przetwórców i rolników zostaną zebrane, po czym mają ruszyć prace nad ustawą.

Zobacz cały wywiad z prezesem Bogusławem Prałatem!

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ustawa o identyfikacji i rejestracji zwierząt uchwalona

Sejm przegłosował ustawę o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Jej celem jest poprawa skuteczności walki z chorobami zakaźnymi oraz poprawa dobrostanu zwierząt. Jakie dane będzie zbierała ARiMR od hodowców poszczególnych zwierząt?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF szaleje w Wielkopolsce - potwierdzono ognisko pomiędzy Szamotułami, a Pniewami!

Już 7 ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w Wielkopolsce. Sytuacja w tym województwie jest najgorsza. Dlaczego?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Szkody spowodowane ASF: włoski rząd przekaże 25 mln euro dla sektora trzody chlewnej

Włoski minister rolnictwa Stefano Patuanelli deklaruje pomoc finansową dla sektora trzody chlewnej. Chce w ten sposób zrekompensować rolnikom, ale nie tylko, szkody gospodarcze spowodowane afrykańskim pomorem świń.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)