Będzie ustawa o produkcji świń! Rolniczy Temat odc. 19
Sto dni – tyle czasu daje sobie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przygotowanie ustawy o produkcji trzody chlewnej. Ma ona realnie wspomóc producentów i hodowców świń, aby skutecznie zahamować lawinę rezygnacji z tego profilu działalności rolniczej.
Wczoraj (4 sierpnia) w ministerstwie rolnictwa odbyło się pierwsze spotkanie trzodowej grupy roboczej. O przyszłości tego sektora rozmawiali m.in.: minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremier Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa i sekretarz stanu - Lech Kołakowski, pełnomocnik Rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych Norbert Kaczmarczyk oraz przedstawiciele związków branżowych, a także Izb Rolniczych i przetwórcy. Spotkanie dotyczyło realnego wsparcia całego sektora, zapadły poważne deklaracje.
- W związku z nadzwyczajną sytuacją, długotrwałym kryzysem i stale spadającym pogłowiem oraz liczbą stad w Polsce minister Kowalczyk wyszedł z ambitną propozycją stworzenia ustawy o hodowli świń. Ma ona powstać w ciągu 100 dni, licząc od wczoraj – mówi obecny podczas wczorajszych obrad Bogusław Prałat, prezes Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.
Nowe przepisy mają realnie wspomóc producentów i hodowców świń, aby skutecznie zahamować lawinę rezygnacji z tego profilu działalności rolniczej. Mają ułatwić rolnikom i przetwórcom funkcjonowanie na trudnej rynkowej arenie. Na spotkaniu – zdaniem Prałata – padło niewiele konkretów mówiących jaki pomysł mają rządzący na wyprowadzenie sektora z zapaści.
- Gdybyśmy nie wierzyli w to, że coś może się jeszcze poprawić, to już byśmy nie jeździli do Warszawy, ale wierzymy, że da się naprawić wieloletnie zaniedbania. Nie wiemy w tej chwili jakie zapisy miałyby się znaleźć w tej ustawie. Mamy miesiąc na dokładne przemyślenie i skierowanie swoich wniosków do Ministerstwa Rolnictwa – mówi Prałat i dodaje, że zostały też zlecone badania mające wykazać co jest najbardziej potrzebne do ratowania sektora.
Prezes Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń zachęca rolników związanych z produkcją trzody chlewnej do przesyłania swoich pomysłów na skrzynkę mailową związku: pznps2021@gmail.com. Na początku września odbędzie się kolejne spotkanie, na którym propozycje związków, Izb Rolniczych, przetwórców i rolników zostaną zebrane, po czym mają ruszyć prace nad ustawą.
Zobacz cały wywiad z prezesem Bogusławem Prałatem!
Anna Kurek
<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>
Najważniejsze tematy