ASF w cieniu koronawirusa – nie wstrzymujmy polowań
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF w cieniu koronawirusa – nie wstrzymujmy polowań

30.03.2020autor: wk

Hodowcy trzody chlewnej apelują o niezwłoczne określenie warunków wykonywania odstrzałów sanitarnych dzików w czasie obowiązywania ograniczeń związanych z walką z epidemią koronawirusa. Tymczasem Polski Związek Łowiecki twierdzi, że walka z wirusem ASF jest istotnym powodem do opuszczenia domu i apeluje, aby nie wstrzymywać polowań. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG przypomniał, że epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany i nadzieje związane z wejściem w życie specustawy przeciwko ASF i skutecznym ograniczeniem populacji dzików. Priorytetem stała się bowiem walka z COVID-19, co jest zrozumiałe, gdyż koronawirus jest niebezpieczny dla ludzi, a wirus afrykańskiego pomoru świń jest groźny tylko dla świń i dzików. 

– Nie zapominajmy jednak, że wirus ASF ma znaczący wpływ i stanowi podstawę utrzymania wielu rodzin rolniczych, pracowników sektora przetwórczego oraz drenuje budżet państwa. Polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy mogą polować w związku z ograniczeniami w wychodzeniu z domu. Niezbędne są wytyczne dla myśliwych, które jednoznacznie umożliwią wykonywanie polowań, szczególnie tych wykonywanych w ramach odstrzału sanitarnego. Obecnie w wielu rejonach populacja dzików utrzymywana jest na zbyt wysokim poziomie, co zagraża zapewnieniu ciągłości produkcji mięsa wieprzowego – napisał w oświadczeniu Aleksander Dargiewicz prezes KZPPTCh, POLPIG. 
Tymczasem na stronach internetowych Polskiego Związku Łowieckiego został umieszczony film, w którym przekonuje się, że ograniczenia związane z walką z COVID-19 nie powinny dotyczyć polowań. Jednocześnie słychać apel o wzmożone polowania bez, których rolnicy nie poradzą sobie z epidemią ASF. 

– Gospodarka łowiecka, a także walka z afrykańskim pomorem świń jest istotnym powodem do wyjścia z domu. Nie jest to tylko przywilej myśliwych, ale przede wszystkim obowiązek wsparcia polskich rolników – powiedział Piotr Szalanty rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego. 

– Myśliwi okręgu lubelskiego nie zostawili rolników samych. Cały czas wspieramy ich w walce z ASF. Bardzo mocno realizujemy odstrzał sanitarny dzików w całym okręgu lubelskim pomimo pandemii koronawirusa. Wiemy, że można to robić w sposób bezpieczny. Wiemy jak to robić i jesteśmy do tego przygotowani. Jesteśmy wyposażeni w wirusobójcze preparaty, których używamy. Mamy świadomość tego, że rolnicy sobie sami bez nas nie poradzą. I w tym trudnym czasie zwracam się do was z apelem nie poprzestawajmy w naszych działaniach  – dodał Andrzej Tomasik z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie. 

r e k l a m a

Pojawienie się epidemii koronawirusa budzi obawy przed bardzo poważnymi w sutkach zakłóceniami i przerwami w produkcji żywca wieprzowego. W cieniu pandemii trwa jednocześnie walka z ASF. Hodowcy proponują nowe rozwiązania dotyczące bioasekuracji, m.in. sprzedaż świń bez badania krwi. Przeczytasz o tym TUTAJ.

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wilki polują w środku wielkopolskiej wsi

Sytuacja pandemiczna koronawirusa w Polsce sprawia, że mniej jest ludzi na ulicach, a natura zaczyna śmielej wkraczać na tereny, wcześniej dla nie niedostępne. Stąd też w środku jednej z wsi wilk zapolował na daniela.

czytaj więcej

Ognisko ASF pod Poznaniem. 10 tys. świń do utylizacji

Afrykański Pomór Świń nie dał o sobie zapomnieć. W Wielkopolsce odkryto pierwsze w tym województwie ognisko choroby. W związku z czym zwierzęta z hodowli liczącej ponad 10 tys. sztuk będą uśmiercone.

czytaj więcej

Przez koronawirusa ARiMR zawiesza fizyczne czynności kontrolne

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z sytuacją panującą w kraju, w trosce o zdrowie swoich pracowników oraz rolników, zawiesiła kontrole. Co ta decyzja oznacza dla właścicieli gospodarstw rolnych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)