ASF szaleje w 9 państwach UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF szaleje w 9 państwach UE

05.02.2020autor: Dorota Kolasińska

Jak twierdzi Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na podstawie sporządzonego raportu obszar Unii Europejskiej dotknięty afrykańskim pomorem świń (ASF) „stopniowo się powiększa”.  

W raporcie, który koncentruje się na okresie od listopada 2018 r. do października 2019 r., stwierdzono, że choroba powoli rozprzestrzenia się w całej UE, głównie w kierunku południowo-zachodnim, do tej pory obejmując dziewięć krajów. Należą do nich Polska, Łotwa, Litwa, Estonia, Słowacja, Belgia, Rumunia, Bułgaria i Węgry.

Republika Czeska jest obecnie oficjalnie wolna od ASF, ale wirusa stwierdzono także na Słowacji. 
W raporcie podkreślono, że występowanie tej choroby różni się znacznie w poszczególnych państwach członkowskich z powodu wielu czynników, w tym struktury produkcji trzody chlewnej, warunków geograficznych i cech populacji dzików.

Według raportu gospodarstwa przydomowe, tj. niekomercyjne, stanowią szczególne wyzwanie dla programów zwalczania ASF ze względu na niekontrolowane przemieszczanie świń i ludzi, słabe bezpieczeństwo biologiczne i identyfikację gospodarstw. Głównym wektorem, według raportu w przydomowych hodowlach jest człowiek. 

Raport zawiera naukowe rekomendacje dla regionów dotkniętych chorobą lub potencjalnie dotkniętych chorobą. Podkreśla potrzebę zastosowania kombinacji środków, w tym ogrodzenia i nadzoru, ale także środków kontroli populacji dzików. W raporcie stwierdzono, że to połączone podejście okazało się skuteczne w spowalnianiu rozprzestrzeniania się choroby, przytaczając przykład Belgii jako kraju, który skutecznie spowolnił wejście choroby.

Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o zaktualizowaną analizę epidemiologii ASF we wszystkich państwach członkowskich UE.

oprac. dkol na podst. euractiv.com
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

W Wielkopolsce nie ma ogniska ASF w stadzie świń!

Fałszywy alarm – tak można określić informacje, które od wczorajszego wieczora krążyły w Internecie. W Wielkopolsce nie ma pierwszego ogniska ASF w stadzie świń!

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Indonezja bada śmierć setek świń na Bali

Władze Indonezji badają przypadek śmierci około 880 świń na wyspie Bali, dyrektor ds. Zdrowia zwierząt w Ministerstwie Rolnictwa Indonezji poinformował, że badania są prowadzone przede wszystkim w kierunku wirusa ASF. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w Niemczech nieunikniony

W Brandenburgii powstało ogrodzenie elektryczne o długości około 120 km, aby zapobiec przedostaniu się zakażonych dzików afrykańskim pomorem świń (ASF) z Polski. Mimo tych działań, wiele osób ma wątpliwości czy ogrodzenie powstrzyma wirusa. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)