ASF nie śpi – nowe ogniska w 3 województwach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF nie śpi – nowe ogniska w 3 województwach

19.10.2021autor: Dorota Kolasińska

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o kolejnych trzech ogniskach. W tym roku wyznaczono już 113 ognisk ASF i stwierdzono 2237 przypadków u dzików. Gdzie wyznaczono ostatnie z nich?

W tym roku wyznaczono już 113 ognisk ASF. Trzy ostatnie były rozstrzelone po całej Polsce – woj. warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i świętokrzyskie. Wirus przedostał się do małych stad trzody.

  • 111. ognisko ASF (ognisko pierwotne) wyznaczono 13 października 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 92 świnie (4 lochy, 26 prosiąt, 11 warchlaków, 51 tuczników), położonym w miejscowości Nowy Dwór Bratiański, w gminie Nowe Miasto Lubawskie, powiat nowomiejski, województwo warmińsko-mazurskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III.
  • 112. ognisko ASF (ognisko pierwotne) wyznaczono 13 października 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (3 lochy, 7 prosiąt), położonym w miejscowości Tworzanki, w gminie Rydzyna, powiat leszczyński, województwo wielkopolskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III.
  • 113. ognisko ASF wyznaczono 14 października 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 51 świń (7 loch, 30 prosiąt, 13 tuczników, 1 knur), położonym w miejscowości Czarzyzna, w gminie Łubnice, powiat staszowski, województwo świętokrzyskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami I. Obszar ten sąsiaduje z obszarem objętym ograniczeniami III wyznaczonym z powodu występowania ognisk ASF u świń w powiecie mieleckim w województwie podkarpackim.

Sprawdź, jak rząd pomaga rolnikom w strefach ASF...

oprac. dkol na podst. GIW

fot. archiwum

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są nowe zasady zwalczania ASF?

Zdaniem rolników nowe przepisy dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń doprowadzą do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych zajmujących się produkcją trzody chlewnej w naszym kraju. Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii, wyjaśniał ich wątpliwości podczas spotkania w Przygodach w gminie Suchożebry i uspokajał co do możliwości spełnienia nowych wymogów.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

UOKIK: Będą kary dla zakładów i sieci za dyskryminację rolników i wieprzowiny ze stref ASF?

UOKiK uważa, że nie przyjmowanie wieprzowiny/świń z gospodarstw znajdujących się w strefach ASF przez zakłady ubojowe i duże sieci handlowe może być przejawem wykorzystania przewagi kontraktowej na rynku. „Jest to mięso bezpieczne dla ludzi” podaje UOKiK i zleca kontrolę swoim pracownikom!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Raport Polskiego Mięsa: Wiemy, jak zredukować emisję o 80%

Dzięki produkcji biometanu, m.in. z odpadów z rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w Polsce nawet o 26 mln ton rocznie. Dla porównania: całe polskie rolnictwo emituje 33 mln ton gazów cieplarnianych.  To najnowsze wnioski raportu Związku Polskie Mięso, „Wieprzowina - nowa perspektywa”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)