ASF: Inspekcja Weterynaryjna wykryła nowe ogniska u świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF: Inspekcja Weterynaryjna wykryła nowe ogniska u świń

02.10.2023autor: Anna Kurek Dorota Kolasińska

Afrykański pomór świń nie odpuszcza. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o dwóch nowych ogniskach ASF w województwie zachodniopomorskim oraz w Wielkopolsce. Znamy szczegóły.

Jesień zazwyczaj oznacza wygaszanie tej niebezpiecznej choroby. Przywykliśmy do tego, że o tej porze roku ogniska ASF potwierdzane są z niższą częstotliwością. Ten rok, z pewnością ze względu na pogodę, jest inny. Niemal upalny początek jesieni nie pozwala zapomnieć o pomorze. Główny Inspektorat Weterynarii wydał w ostatnich dniach września dwa komunikaty o potwierdzeniu badaniami laboratoryjnymi dwóch ognisk ASF u świń. 

Ognisko nr 26 zostało wyznaczone w na obrzeżach Szczecina, w miejscowości Przęsocin, w gminie Police, w woj. zachodniopomorskim. Zostało ono wyznaczone 27 września i znajdowało się w nim jedynie 6 świń. 

- W promieniu 3 km od ogniska znajdują się 4 stada utrzymujące 17 szt. W odległości 7 km od gospodarstwa nie ma świń. W gospodarstwie były zachowane zasady bioasekuracji. W gospodarstwie prowadzone są procedury zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przewidziane przepisami prawa. W okolicznych gospodarstwach będzie prowadzona kontrola zachowania zasad bioasekuracji przewidzianych przepisami obowiązującego prawa. W okolicy ogniska potwierdzono 30 przypadków ASF. W okolicy brak jest innych podejrzeń ASF. Nie podjęto decyzji o likwidacji prewencyjnej innych stad, prowadzona jest analiza ryzyka w tym zakresie – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczecinie.


Ognisko nr 27 zlokalizowane jest z kolei w Wielkopolsce, w powiecie poznańskim, w miejscowości Długa Goślina. W tym gospodarstwie utrzymywane były 62 świnie.

Obydwa ogniska zostały zlikwidowane. Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszelkie środki zgodnie z procedurami. Przypomnijmy, że likwidacja ogniska afrykańskiego pomoru świń polega na m.in. na zabiciu i utylizacji zwierząt, oczyszczeniu i dezynfekcji, wyznaczeniu obszaru zapowietrzonego, a także prowadzeniu dochodzenia epizootycznego.

Aktualna mapa ASF (2.10.2023)/ Źródło: GIW

ak/dkol

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: wyznaczono nowy obszar zagrożony i zapowietrzony. Gdzie obowiązuje?

W związku z wystąpieniem ogniska nr. 26 i 29 w miejscowości Przęsocin, wojewoda wyznaczył obszary objęte ograniczeniami. Sprawdź, w których miejscowościach obowiązują i jakie są zakazy i nakazy!

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny skupu tuczników: świń nadal brakuje, czy spadną stawki?

Z takim paradoksem nie raz już mieliśmy do czynienia. Skupujący z jednej stronu poszukują żywca a z drugiej obniżają ceny skupu. Czy tak będzie i tym razem?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty dla producentów trzody – pierwsze miliony trafiły do rolników!

Do około 3,5 tysiąca rolników z 28 tysięcy ubiegających się o pomoc na odbudowę produkcji trzody chlewnej, trafiły pierwsze pieniądze. Ile wynosi stawka do każdego prosięca?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)