Jakie gatunki iglaków na żywopłot?
Na słoneczne stanowiska do tworzenia zielonych ścian nadaje się większość iglaków, wśród których warto wyróżnić świerki. Z kolei występujący w Polsce w różnych odmianach jałowiec pospolity może być sadzony nawet na mniej zasobnych i piaszczystych glebach. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. wolno rosnący 'Arnold' – o kolumnowym pokroju i szybko rosnący 'Hibernica'.Często mylone z żywotnikami są cyprysiki. W naszych warunkach klimatycznych dobrze sprawdza się cyprysik Lawsona 'Columnaris'. Ma wzniosły pokrój i może być traktowany zarówno jako żywopłot, jak i soliter. Dzięki srebrzystemu zabarwieniu może stanowić ciekawą, barwną aranżację w ogrodzie, na lekko kwaśnym stanowisku w zestawieniu np. ze świerkiem kłującym 'Białobok', czy cyprysikiem groszkowym 'Filifera Aurea'.
Stanowiska cieniste, w których chcemy utworzyć żywopłot, przeznaczamy głównie dla cisów, np. 'Fastigiata Robusta' o przylegających do pnia pędach. Niestety, rosną one powoli i dopiero po kilkunastu latach możemy spodziewać się pożądanego rezultatu. Bardzo dobrze znoszą cięcie.
Na stanowiska półcieniste lub pełnego cienia i osłonięte od wiatru nadaje się mniej znany głowocis japoński. Ma kolumnowy pokrój i igły nawet do 5 cm długości. Lubi gleby zasobne, gliniaste, dobrze zatrzymujące wilgoć. Dla osób chcących szybciej uzyskać żywopłot w miejscach słabo oświetlonych rozwiązaniem może być choina kanadyjska. Charakteryzuje się delikatnymi, przewieszającymi się gałązkami i podobnie jak poprzednicy lubi bardzo wilgotne powietrze i glebę. Wysadzona pojedynczo do ogrodu może być wyprowadzona z kilku pni.