Czytelnicy pytają w szczególności, o to czy stawka 0% VAT dot. podstawowych produktów żywnościowych obejmie także zboża, rzepak i bydło. Podobne pytania zalewają w ostatnich godzinach fora internetowe. Ponadto, jak w takiej sytuacji mają się rozliczać ryczałtowcy i VAT-owcy oraz jakie czekają ich konsekwencje. Niestety Tarcza Antyinflacyjna według wielu osób zrobi więcej zamieszania i szkód niż pożytku.
Zapytaliśmy o te szczegóły naszego eksperta od VAT, Romana Włodarza. Odpowiedź na nurtujące Was pytania – poniżej.
Podstawowe produkty żywnościowe
Obniżenie stawki VAT z 5% do 0% [faktycznie jest to zniesienie VAT] na podstawowe produkty żywnościowe będzie miało skutki w sensie płynności podatkowej podatników VAT. Aby w pełni odpowiedzieć na wątpliwości, konieczna jest wiedza o rodzajach „podstawowych produktów żywnościowych” , które miałyby być objęte tą obniżką. Aktualnie nie jest znana pełna treść wystąpienia Polski do KE o zgodę na tę obniżkę. Mamy tylko wystąpienie medialne MF Tadeusza Kościńskiego z 22 grudnia 2021 roku, który stwierdził, że „obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5%”. Zatem możemy obecnie analizować skutki przy założeniu, że obniżka VAT dotyczy towarów wymienionych w Załączniku nr 10 do Ustawy VAT, czyli towarów objętych stawką 5%. Jeśli faktycznie tak się stanie, to obniżka będzie dotyczyć między innymi takich produktów jak pieczywo, warzywa, owoce, mięso, ryby a także produkty mleczarskie czy soki i mleka roślinne oraz podstawowe produkty roślinne rozumiane jako produkcja roślinna pierwotna. Należy przyjąć, że celem obniżki VAT nie jest rolnik jako producent pierwotny, ale konsument ostateczny. Praktycznie – zastrzegając się, że nie znamy ostatecznej wersji zgody KE na obniżkę – obniżka na poziomie gospodarstwa będzie dotyczyć przede wszystkim producentów zbóż, rzepaku, warzyw, owoców a także mięsa z rozbioru i przetworów mięsnych, rybnych i mlecznych np. w ramach RHD.
W kategoriach technicznych największe utrudnienie to konieczność przeprogramowania kasy fiskalnej – jeśli podatnik czynny ją posiada.
Pozostałe skutki obniżki VAT będą dotyczyć faktycznie zmian w płynności finansowej u rolników ryczałtowych i podatników czynnych, przy czym, zgodnie z zapowiedziami Rządu, obniżka stawek byłaby przejściowa, na kilka miesięcy, co w kalkulacjach indywidualnych rolników będzie miało znaczenie w zależności od tego, czy rolnik już jesienią zbył swoje produkty, czy też ma jeszcze w magazynie.