Ziemniak w nowej odsłonie – III Forum Ziemniaka
Powierzchnia uprawy ziemniaka w Polsce od kilku już lat wynosi ok. 300 tys. ha. Obecnie produkcję tę prowadzą przeważnie wyspecjalizowane gospodarstwa, zajmujące się również ich przetwórstwem i przechowalnictwem. To głównie dla nich organizowane są m.in. cykliczne imprezy plenerowe i branżowe konferencje.
Na forum dyskutowano m.in. o zrównoważonym rolnictwie jako jednym z wymogów zmiany klimatu. Problem ten zreferowała dr hab. Katarzyna Rębarz z firmy Syngenta. Dobre zmianowanie, a właściwie to płodozmian, wpływa na zachowanie żyzności pól oraz potencjału produkcyjnego roślin. Przekłada się on także na ich kondycję zdrowotną, a ta bezpośrednio związana jest ze stosowaniem środków ochrony roślin. Ekspertka zwróciła uwagę na coraz mniejszą liczbę s,cz., którą rolnicy mają do swojej dyspozycji, co przy niewłaściwym zmianowaniu upraw może znacząco ograniczyć produkcję polową.
Do już wycofanych i zaplanowanych w najbliższym czasie do usunięcia z listy dostępnych s.cz. fungicydów należą np. fenamidon, chlorotalonil, mankozen czy dimetoat. Wśród insektycydów są to: tiachlopryd, chloropiryfos, fosmet, cypermetryna i deltametryna, a w grupie desykantów: dikwat i glufosynat amonu. Niepewny jest także dalszy los glifosatu. – To łącznie dość pokaźny arsenał pestycydów, bez którego będzie coraz trudniej utrzymać zrównoważone zmianowanie roślin – podkreśliła ekspertka trudną sytuację w zakresie ochrony upraw.