Wyniki PDO pszenżyta jarego
Chociaż pszenżyto jare ma w kraju najmniejszy udział w strukturze zasiewów zbóż, to również w tym gatunku zachodzi postęp odmianowy, a Krajowy rejestr wzbogaca się o kolejne wartościowe pozycje zarówno pod względem użytkowym i w plonowaniu.
Duże różnice w plonach
Na wykresie przedstawiono plon ziarna pszenżyta jarego w doświadczeniach PDO i w produkcji (dane GUS) na przestrzeni ostatnich 20 lat. W tym okresie najwyższy plon, zarówno w doświadczeniach, jak i w produkcji, uzyskano w roku 2014. Stosunkowo korzystne były również lata 2004, 2015 i 2017, a w produkcji także lata 2012 i 2016. Warto zwrócić uwagę na dużą różnicę w poziomie plonowania pszenżyta jarego w doświadczeniach PDO i w produkcji (rys. 1.). Stwarza to dla producentów szansę na poprawę wyników produkcyjnych także w tym gatunku.
Pszenżyto jare to polska specjalność
Wybór odmian pszenżyta jarego jest dość szeroki. Obecnie Krajowy rejestr pszenżyta jarego liczy 15 odmian, w tym 7 z Hodowli Roślin Strzelce Grupa IHAR i 8 z DANKO Hodowla Roślin. Wszystkie zarejestrowane odmiany pszenżyta jarego pochodzą z hodowli krajowej. Na rynku nasiennym wyraźnie dominują trzy odmiany: Mazur, Dublet i Mamut, które według danych PIORiN łącznie zajmują 70% powierzchni plantacji nasiennych z pszenżytem jarym. Warto jednak zaznaczyć, że ogólna powierzchnia plantacji nasiennych z pszenżytem jarym w roku 2020 wynosiła zaledwie 1100 ha. W porównaniu do lat 2018 i 2019 oznacza to znaczny spadek, odpowiednio o 1300 i 780 ha.