Z zewnątrz wszystkie wyglądają tak samo – to zdanie do szewskiej pasji doprowadza każdego eksperta od opon. Aby lepiej zrozumieć zagadnienia związane z nowoczesnymi oponami, zebraliśmy najczęściej zadawane przez rolników pytania i poprosiliśmy ekspertów z branży o odpowiedź.
1. Jak odczytać rozmiar opon?
Dawne oznaczenia calowe, tj. 16.9 R 34, zastąpiono oznaczeniem 430/85 R 34, którego poszczególne człony oznaczają szerokość opony w milimetrach, stosunek wysokości do szerokości (w procentach), typ konstrukcji (R = radialna, D = diagonalna) i średnicę felgi (w calach). Informacje te są normalizowane przez ETRTO (ang. European Tyre and Rim Technical Organization) – europejską organizację producentów opon i obręczy.
Norma nie oznacza, że opony o tym samym oznaczeniu są identyczne co do milimetra – określa ona wartości orientacyjne. Dane dotyczące szerokości nie odnoszą się bezpośrednio do bieżnika, ale do najszerszego miejsca opony. Dlatego na te same felgi pasują opony o różnych szerokościach – oczywiście w pewnym ograniczonym zakresie – jeśli obręcze są zbyt wąskie, zmniejsza się stabilność boczna opony. W idealnym przypadku stosunek szerokości obręczy
(felgi) do szerokości opony wynosi 0,8:1.
Ponieważ norma dopuszcza odchylenia procentowe, producenci w dokumentacji technicznej zazwyczaj podają również rzeczywiste wymiary ogumienia.