Mechanizmy interwencyjne na rynku mleka
W nowej perspektywie finansowej WPR na lata 2023-2027 będą zachowane dotychczasowe mechanizmy wspólnej organizacji rynków rolnych, m.in:
· instrumenty tzw. siatki bezpieczeństwa:
· publiczne zakupy masła i odtłuszczonego mleka w proszku,
· dopłaty do prywatnego przechowywania masła, odtłuszczonego mleka w proszku oraz serów,
· nadzwyczajne środki wsparcia
Jak podkreślił w Sejmie Waldemar Guba dyrektor Departamentu Rynków Rolnych w MRiRW, są to instrumenty skupu interwencyjnego i dopłat do prywatnego przechowywania, które mają charakter siatki bezpieczeństwa. Pomoc jest uruchamiana po decyzji Komisji Europejskiej.
Jakie wsparcie otrzymają rolnicy?
Z Planu Strategicznego WPR wynika, że hodowcy bydła również mogą liczyć na wsparcie bezpośrednie. W obecnym systemie płatność do krów przysługuje rolnikom posiadającym co najmniej 3 krowy w wieku ponad 24 miesięcy i jest przyznawana do liczby sztuk zwierząt kwalifikujących się do płatności w gospodarstwie, nie większej jednak niż 20 sztuk. Z kolei płatność do bydła przysługuje rolnikom posiadającym co najmniej 3 sztuki bydła (dowolnej płci) w wieku nieprzekraczającym 24 miesięcy i jest przyznawana do liczby sztuk zwierząt kwalifikujących się do płatności w gospodarstwie, nie większej jednak niż 20 sztuk.