Jeżeli gospodarstwo było ubezpieczone, w pierwszej kolejności należy poinformować ubezpieczyciela, ale również zabezpieczyć budynki przed dalszymi uszkodzeniami - zalaniem. Koszty związane z zabezpieczeniem również mogą podlegać zwrotowi. Podczas ostatnich wichur doszło do zniszczenia aut i domów przez zwalone drzewa. Warto wiedzieć, że jeżeli np. przewrócone drzewo zniszczy nieubezpieczony samochód lub dom, poszkodowany nie ma wielu możliwości. W sytuacji, w której drzewo było spróchniałe, można podjąć próbę pociągnięcia do odpowiedzialności właściciela działki, na której się znajdowało. Jednak jeśli przewrócone drzewo było zdrowe, nie można liczyć na pokrycie strat.
Obowiązkowe ubezpieczenie
Właściciele gospodarstw rolnych są zobowiązani do ubezpieczenia budynków, mających ponad 20m2, wchodzących w skład gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha. Obowiązkowy pakiet ubezpieczenia nie obejmuje ruchomości zgromadzonych w domu. Oznacza to, że jeśli budynek zostanie uszkodzony, a wraz z nim znajdujące się w środku meble i sprzęty, polisa pokryje tylko zniszczenie konstrukcji. Warto mieć to na uwadze i rozważyć np. wykupienie dodatkowego pakietu, ubezpieczającego domowe ruchomości.
Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych obejmuje instalacje fotowoltaiczne, zamontowane na dachu. Problemy pojawiają się, jeśli instalacje znajdują się obok budynku. Zniszczony system fotowoltaiczny powinien zostać objęty ubezpieczeniem, nawet jeśli był zamontowany obok budynku. Jeśli firma ubezpieczeniowa odmówi pokrycia takich uszkodzeń z odszkodowania, eksperci zachęcają do kontaktu z nimi i deklarują pomoc. Podobnie jest traktowane uszkodzenie pieca np. w wyniku uderzenia pioruna i spowodowania przepięcia.