Jak już pisaliśmy kilkukrotnie, rozpoczęty dziś nabór wniosków jest jednym z elementów szerokiego wsparcia dla rolników, który rząd zapowiadał od kilku miesięcy. Uzupełnia on trwający od 14 kwietnia br. nabór wniosków o przyznanie dopłat do pszenicy i kukurydzy. Od dziś do 15 lipca br. dopłaty mogą się starać producenci kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku i rzepiku. Ze złożeniem wniosku nie warto czekać do ostatniej chwili, tym bardziej, że trwa kilka innych naborów, m. in. o dopłaty do materiału siewnego i dopłaty bezpośrednie, a już niebawem rozpocznie się także nabór wniosków o dopłaty do nawozów.
Przypomnijmy zatem podstawowe zasady ubiegania się o dopłaty do kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku i rzepiku.
Kto może ubiegać się o dopłaty do zbóż i rzepaku?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 maja br. o przyznanie pomocy mogą ubiegać się rolnicy którzy ponieśli stratę gospodarczą spowodowaną przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy jeżeli:
- sprzedali, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych, jak również podmiotom skupującym zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą, w okresie:
- od 1 grudnia 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. – żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe lub nasiona rzepaku lub rzepiku lub;
- od 15 kwietnia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. - kukurydzę;
Warunek uznaje się za spełniony także w przypadku, gdy sprzedaży dokonał małżonek rolnika, który prowadzi lub prowadził działalność rolniczą wspólnie z rolnikiem ubiegającym się o pomoc.
- złożyli wniosek o przyznanie płatności na rok 2022, w którym deklarowali powyższe uprawy;
Warunek uznaje się za spełniony także w przypadku, gdy w roku 2022 wniosek o przyznanie płatności złożył małżonek rolnika, który prowadzi lub prowadził działalność rolniczą wspólnie z rolnikiem ubiegającym się o pomoc.
- posiadają nadany numer identyfikacyjny i którzy wyrazili zgodę na wymianę korespondencji dotyczącej postępowania za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji,
Także spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, może ubiegać się o przyznanie pomocy z uwzględnieniem zwiększonych limitów, jeżeli spółdzielnia ta poddała się lustracyjnemu badaniu w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie tej pomocy.
Pomoc może zostać przyznana także na wniosek małżonka rolnika w przypadku śmierci tego rolnika, która nastąpiła po złożeniu wniosku do dnia wydania decyzji sprawie przyznania pomocy.