Zamieszanie z cenami stałymi i bieżącymi
Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przedstawił na wczorajszej konferencji prasowej w Brukseli wyliczenia dotyczące budżetu na Wspólną Politykę Rolną w latach 2021-2027.
Poinformował, że na sfinansowanie WPR przewidziano 348,3 mld euro. Z tego na pierwszy filar zostanie przeznaczone 258,3 mld euro, a na drugi - 90 mld euro. KE zaproponowała także dodatkową kwotę 15 mld euro na dostosowanie się gospodarstw do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu. Pieniądze te mają być przekazane państwom członkowskim już w następnym roku, ale należy je rozdysponować do 2024 roku, a więc w połowie nowej perspektywy finansowej.
- Propozycja KE znacznie wzmacnia finansowanie WPR. W sumie na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zaproponowano 391,4 mld EUR. To o 26,4 mld więcej w porównaniu do propozycji KE z 2018 r. To także o 2 proc. więcej niż poziom finansowania w 2020 roku. A więc oznacza to, że sektor rolniczy otrzyma 2 proc. więcej środków rocznie niż w 2020 roku – wyliczył Wojciechowski.
Tu należy zauważyć, że komisarz w powyższej wypowiedzi podał kwoty w cenach bieżących, uwzględniających inflację, dlatego są one wyższe od tych zapisanych w propozycji budżetowej, czyli tzw. stałych. A ceny bieżące to realne kwoty, jakie beneficjenci końcowi otrzymają z budżetu UE.